^Do góry

„I pamiętaj, że wiosna tylko raz bywa w roku”

Wiosna to czas na porządki i zmiany, również wokół naszej szkoły. 11 kwietnia 2018r. druhenki z naszej drużyny harcerskiej pomagały zagospodarować otoczenie przy Pomniku Pamięci. Naszymi działaniami koordynowała p. Bożenka – architekt krajobrazu, dzięki temu  zrobiliśmy to prawie profesjonalnie. W ruch poszły wszystkie dostępne narzędzia, na szczęście w harcówce mieliśmy saperki co znacznie usprawniło nam pracę. Na przygotowanym wcześniej podłożu posadziliśmy tuje, berberysy i sosny karłowate. Roślinki odpowiednio rozmieszczone, posadzone zielonym do góry, obdarzone wymyślnymi imionami, a na koniec oczywiście obficie podlane na pewno odwdzięczą się i będą pięknie rosły.

Dh.  pwd. Małgorzata Stopyra

Następnego dnia chłopcy z klasy 7 i IIg pomogli obsypać kamieniem posadzone krzewy. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

Tadeusz Stopyra

„Zachowałam się jak trzeba”

   Te słowa Inki Siedzikówny towarzyszyły nam podczas XXI Złazu z okazji Dnia Myśli Braterskiej w dniach 23-25 lutego 2018r. Około 250 harcerek i harcerzy zebrało się w budynku Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli by wspólnie przeżyć ten dzień – święto wszystkich skautów.

   W ramach projektu Panny Wyklęte uczestniczyliśmy w koncercie zamkniętym Darka Malejonka i jego córki Kasi. Podczas koncertu Darek Malejonek podzielił się z nami refleksjami na temat sytuacji kobiet –żon, matek, narzeczonych – żołnierzy wyklętych.  Na zakończenie dnia przeżyliśmy wspólnie drogę krzyżową, która była pod hasłem „Rozmowa młodego człowieka z Bogiem”.

   Sobota to gra miejska, podczas której mogliśmy wczuć się w atmosferę czasów powojennych, otrzymaliśmy legitymacje AK, Oliwka została powołana na dowódcę naszego batalionu i nosiła opaskę biało – czerwoną. Musieliśmy dokonać akcji sabotażowej – zawiesić plakat nawołujący do walki o wolną Polskę, następnie odbić z rąk oprawców naszego dowódcę aresztowanego podczas akcji.

   Sobotni wieczór to kominek z gawędą o twórcy skautingu Robercie Baden Powellu, utworami poetyckimi o żołnierzach niezłomnych i spotkanie z przedstawicielem Komendy Głównej, który pochodzi ze Stalowej Woli. Późno w nocy  projekcja filmu o żołnierzu wyklętym ps. „Anoda”, no i dla wytrwałych kawiarenka, czajnis, śpiewanki i nocne rozmowy.

   W niedzielę msza święta i wywiad z Leszkiem Włodkiem – żołnierzem wyklętym. Spotkanie i wysłuchanie wspomnień człowieka, który przeżył trzy okupacje, a zaczynał jako 9-letni harcerz, było dla nas wszystkich wielkim przeżyciem.

   Przed złazem mieliśmy wykonać dwa zadania. Pierwsze – ułożyć i zaśpiewać piosenkę w stylu reggae o żołnierzach wyklętych, drugie - napisać list do hm. płk Leszka  Włodka. Podczas apelu kończącego podsumowano zaangażowanie poszczególnych patroli podczas gry miejskiej oraz w wykonanie zadań przedzłazowych. „Antoniówki” zajęły II miejsce w konkursie na najbardziej kreatywną piosenkę w stylu reggae.  Tym razem patrolową była Natalka Wrona, mimo początkowej tremy  dzielnie sobie radziła podczas całego złazu a na koniec dumnie odbierała w naszym imieniu dyplom i nagrody. Pełni pozytywnych emocji, zadowoleni, uśmiechnięci i prawie wyspani powróciliśmy do rzeczywistości.

Dh. pwd. Małgorzata Stopyra

„Aż znów Polska Polską będzie”

W pierwszy poniedziałek po 21 stycznia w kościele parafialnym w Radomyślu nad Sanem odprawiana jest „msza powstańcza”. Grono Młodzieży upamiętnia w ten sposób swoich przodków, którzy brali czynny udział w powstaniu styczniowym, a wielu z nich zginęło walcząc o odzyskanie wolnej Ojczyzny.  W nabożeństwie uczestniczą wszyscy, dla których ważne są dokonania powstańców w drodze do niepodległej Polski. Delegacja władz gminy składa kwiaty pod krzyżem powstańczym. Lasowiacki Hufiec ZHP Stalowa Wola nosi imię Powstańców Styczniowych więc na mszy nie zabrakło delegacji harcerzy z naszego hufca: z 4DH im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego z Antoniowa oraz z 54DH im. Bronisława Kochana ze Stalowej Woli. Powstanie styczniowe chociaż zakończone klęską – jak oceniają historycy - podtrzymało nastroje niepodległościowe i miało wpływ na dążenia następnych pokoleń aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Małgorzata Stopyra

W Tobie jest światło

 Takie jest hasło tegorocznej akcji  sztafety z Betlejemskim Światełkiem Pokoju. Każdy z nas może stać się człowiekiem pełnym blasku. Braterstwo, jedność i pokój to moc płynąca z Betlejem. 17 grudnia 2017 r. o północy Światło dotarło do Zakopanego, skąd polscy harcerze odebrali je od skautów słowackich.  Po mszy św. w Rzeszowie nastąpiła ceremonia przekazania i  lampiony pełne pokoju powędrowały do hufców na całym Podkarpaciu. Płomień Pokoju jest już u nas. W wigilię Bożego Narodzenia przekażemy betlejemską moc mieszkańcom naszej parafii i zagości ona przy świątecznych stołach u tych wszystkich, którzy zechcą ją przyjąć.


Antoniów gościł harcerzy

   Jesienny biwak w Antoniowie odbył się w dniach 6-8 października 2017r. Dzięki współpracy dh Jarka ze świetlicy środowiskowej „Azymut” i dh Zbyszka – komendanta hufca, do naszej szkoły przyjechali harcerze z różnych środowisk oraz osoby niezrzeszone. Wspólnie uczyliśmy się piosenek, poznawaliśmy różne techniki harcerskie, bawiliśmy się i odmawiali różaniec. Patrole były mieszane więc środowiska szybko się zintegrowały i współpracowały ze sobą podczas gry nocnej i biegu patrolowego. Po raz pierwszy służbę oboźnej pełniła dh Oliwia, mimo tremy poradziła sobie z obowiązkami.

   Planujemy następne wspólne wyjazdy.

Dh. pwd. Małgorzata Stopyra

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Urzędu Gminy Radomyśl nad Sanem!
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Izby Regionalnej w Antoniowie!
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej!
Copyright © 2013. Zespół Szkół w Antoniowie  Rights Reserved.