Wielkanoc 2022

Wszystkim odwiedzjącym naszą stronę internetową pragnę złożyć serdeczne życzenia:

SPOKOJNYCH, ZDROWYCH
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,

niech Was omijają wszelkie trudności
i przeciwieństwa losu,

a każda chwila niech będzie radością,
dającą początek następnej dobrej chwili.

Tadeusz Stopyra

Misterium Męki Pańskiej

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne, byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia, które miało miejsce w dniu 10 kwietnia br. Po prawie dwóch latach uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem swoich nauczycieli – ponownie mogli przygotować się i uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej, które od wielu lat stało się tradycją szkoły. Jednak tym razem było zdecydowanie inaczej – został nagrany film przedstawiający Mękę Pańską, gdzie aktorami byli oczywiście uczniowie naszej szkoły i nauczyciele, którzy użyczyli swoich głosów, jako narratorzy oraz rodzice uczniów.

Uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość przekonać się, że przygotowywanie się  do  nagrywania poszczególnych scen jest również bardzo trudne i wymagające, jak gra na żywo, a sam  proces nagrywania scen i montowania ich  jest trudny i pracochłonny, czym zajął się p. Janusz Wrona, który m.in. pełnił funkcję kamerzysty i montażysty. Nieocenioną pomocą służyła także p. Anna Czuj, która swoimi pomysłami i zaangażowaniem wzbogaciła całe przedsięwzięcie. Za całość zadania była odpowiedzialna p. Joanna Dudzińska. W tworzeniu efektownych dekoracji, pomagali także inni nauczyciele: p. Katarzyna Jaskowska, p. Anna Czuj, p. Janusz Wrona, p. Ewa Skrzypacz,  p. Barbara Żmuda, p. Dariusz Żmuda, p.Joanna Dudzińska oraz rodzice uczniów: p. Agnieszka Wrona, p. Magdalena Stefanowska i wiele innych osób, którym serdecznie dziękujemy, bo dzięki temu można było stworzyć niezwykłe widowisko.

Jednakże największą rolę odegrali tu nasi uczniowie, którzy wykazali się nie tylko wspaniałymi zdolnościami aktorskimi, ale i niezwykłą umiejętnością pracy w grupie przy bardzo trudnym przedsięwzięciu.

Po ukończeniu prac przy misterium – uczniowie i ich rodziny, inni mieszkańcy parafii Pniów  oraz wielu przyjezdnych gości – z niecierpliwością oczekiwało  na premierę filmu z  Misterium Męki Pańskiej, która odbyła się w Niedziele Palmową w kościele parafialnym w Pniowie i tym samym zapoczątkowano przygotowania się do Triduum Paschalnego.

Po obejrzeniu nagrania misterium na wielkich ekranach, rozległy się oklaski, a następnie ksiądz Marek Mazur wyraził swój podziw i uznanie. Miłym i ciepłym słowom uznania pozostałych widzów nie było końca, bo mimo iż w filmie nie grali prawdziwi aktorzy, nie  tworzyli tego filmu profesjonaliści, to wszyscy byli zgodni, że było to piękne i wzruszające widowisko.

Kolejny raz nasza społeczność szkolna pokazała, że są w niej ogromne talenty z wielkimi sercami, że nie boi się żadnych wyzwań, czego sobie i innym życzymy także w następnych latach.

Film Misterium Męki Pańskiej zaprezentowany w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta w Pniowie 10 kwietnia 2022 r. jest dostępny pod adresem:

Tekst: Joanna Dudzińska. Zdjęcia: Janusz Wrona