Rowerowa lekcja w terenie

Rower to ekologiczny sposób przemieszczania się, jednak największą korzyścią jaką odniesiemy z regularnej jazdy na rowerze jest poprawa kondycji i stanu naszego zdrowia. Przesiadając się z samochodu na rower dbamy nie tylko o siebie, ale też o środowisko. Możemy dużo dokładniej poznać otoczenie w którym się poruszamy zatrzymując się wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę. Jazdę rowerem polecamy wszystkim tym, którzy kochają ruch na świeżym powietrzu i obcowanie z przyrodą.

Lekcja dotycząca odnawialnych źródeł energii wiodła piękną dróżką przez las. Najpierw obserwowaliśmy wiatraki prądotwórcze, następnie dotarliśmy do farmy fotowoltaicznej i próbowaliśmy policzyć jaki obszar zajmuje oraz ile prądu wytwarza. Na zakończenie wycieczki zatrzymaliśmy się przy starym młynie wodnym, który do mielenia zboża wykorzystywał energię wody.

Na koniec zauważyliśmy, że jazda rowerem doskonale wpisuje się w motyw przewodni lekcji: pozyskujemy energię i dbamy o środowisko.

Światowy Dzień Pszczoły

Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Z tej okazji 23 maja w klasach I-III przeprowadzone zostały działania, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół.

W szkole dominowały żółty i czarny kolor. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia bajki edukacyjnej o życiu rodziny pszczelej, o produktach jaki pszczoły wytwarzają a także o znaczeniu tych owadów w procesie zapylania roślin. Poznaliśmy także pracę pszczelarza.

Dzieci miały okazję obejrzeć i przymierzyć strój pszczelarza, poznać budowę ula, przekonać się do czego służą ramki w ulu i z czego są zrobione, poczuć zapach prawdziwego, pszczelego wosku oraz smak miodu.

Podsumowaniem zajęć było wykonanie prac plastycznych o tematyce związanej z pszczołami.

Joanna Kozłowska