„30 września to szczególna data – Dzień Chłopaka!”


 W tym dniu dziewczęta w każdej klasie złożyły chłopcom życzenia i wręczyły przygotowane upominki. Natomiast Samorząd Uczniowski przeprowadził plebiscyt na Najsympatyczniejszego Chłopaka w Szkole. Wybór był naprawdę trudny, ponieważ w naszej szkole chłopaków sympatycznych jest „bez liku”.  Dziewczęta miały poważny problem z wyborem, odbyło się nawet dodatkowe głosowanie.
    Na spotkaniu podczas przerwy śródlekcyjnej  ogłosiłyśmy wyniki.

W kategorii klas I – III:

I miejsce i tytuł najsympatyczniejszego z najsympatyczniejszych uzyskał:

 – Aleksander Nalepa

II miejsce – Krzysztof Lachowski

III miejsce – Szymon Oskroba

W kategorii klas IV – VII:

I miejsce i tytuł najsympatyczniejszego z najsympatyczniejszych uzyskał:

– Jan Mokijewski

II miejsce – Benedykt Zuba

III miejsce – Alan Badura

Wszystkim chłopcom gratulujemy!

Najsympatyczniejsi zostali uhonorowani  uściskiem ręki Pani Dyrektor, słodkim upominkiem, a na ich głowach pojawiły się korony. Pani Dyrektor Małgorzata Stopyra złożyła życzenia wszystkim chłopcom  – i tym młodszym, i tym starszym.

Tekst: Julia Kosińska przewodnicząca SU.

Sprawozdanie z Turnieju Piłki Nożnej „Z Orlika na Stadion” – etap II (powiatowy)

   25 września 2025 r. na Orliku w Chwałowicach odbył się II etap (powiatowy) Turnieju Piłki Nożnej „Z Orlika na Stadion”.

   Naszą drużynę „Pogoń Antoniów” reprezentowali: Mateusz Dąda (VI), Nikodem Badura (VII), Hubert Bużewicz (VIII),  Franciszek Dybek (VIII), Szymon Jaworski (VIII), Kacper Kiełbasa (VIII), Kacper Kuchno (VII), Filip Kułaga (VIII), Miłosz Połomski (VIII), Wojciech Stańkowski (VIII).

Na turniej zgłoszono cztery drużyny, jednak drużyna z Gorzyc nie dojechała.

Schemat rozegranych meczy:
Antoniów – Radomyśl nad Sanem: 1 : 4;
Radomyśl nad Sanem – Grębów: 3 : 0;
Antoniów – Grębów: 3 : 3.

Zdobywcy goli:
– Szymon Jaworski – 3;
– Franciszek Dybek – 1.

   Nasi chłopcy rozegrali dwa dwudziestominutowe mecze. Jak w poprzednim turnieju rozegraliśmy mecz otwarcia, ale tym razem z drużyną z Radomyśla nad Sanem. Mając doświadczenie gry na poziomie lokalnym z drużyną z Radomyśla, nasi zawodnicy grali odważniej. Choć uczniowie aktywnie i walecznie pracowali na boisku, to straciliśmy 4 bramki. Mimo przewagi fizycznej oraz skuteczniejszej gry w obronie przeciwnika, to nasi zawodnicy potrafili zdobyć jednego gola strzelonego przez Szymona. Drugi mecz z drużyną z Grębowa okazał się meczem o II miejsce. W pierwszej połowie nasi chłopcy łatwo przechodzili do pozycji strzeleckich, w wyniku czego zdobyliśmy 3 gole. Po przerwie przeciwnik mocno atakował i skutecznie przechodził przez naszą obronę. Strzelając 3 gole, doprowadził do remisu. Nasi zawodnicy jeszcze próbowali dokonać skutecznego ataku, ale zabrakło sił. W turnieju uzyskaliśmy II miejsce ze względu na większą liczbę zdobytych bramek niż drużyna z Grębowa.

   Dziękuję całej drużynie za włożony wysiłek i zachęcam do dalszych treningów. Nasza drużyna stanęła na wysokości zadania dzięki pracy wszystkich zawodników pod kierunkiem kapitana Franciszka.

Niezwykłe historie konkursowe

   W ubiegły piątek, tj. 26 września, mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać ciekawych wystąpień, które nasi uczniowie prezentowali podczas Szkolnego Konkursu Krasomówczego. Celem konkursu było nie tylko uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka polskiego, ale także zainteresowanie lokalną historią, kulturą czy walorami turystycznymi. Wydarzenie wpisywało się również w obchody Roku Generała Kazimierza Sosnkowskiego, ponieważ patron naszej szkoły był miłośnikiem sztuki krasomówczej i sam w młodości brał udział w podobnych rywalizacjach.

   Trzeba przyznać, że uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, opowiadając m.in. o rezerwacie orzecha wodnego, kościele w Pniowie, ujściu Sanu do Wisły, a nawet o skarbach czy duchach.

   Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: dla uczniów klas I-IV oraz V-VIII.

Laureatami wśród młodszych uczestników zostały:
I miejsce – Nikola Ptak,
II miejsce – Oliwia Ścipień,
III miejsce – Amelia Jędral.

Natomiast wśród uczniów starszych klas zwyciężyli:
I miejsce – Lena Sołtys,
II miejsce – Benedykt Zuba,
III miejsce – Miłosz Połomski.

   W jury konkursowym zasiadały; pani dyrektor Małgorzata Stopyra, pani Anna Czuj oraz pani Joanna Dyl z Gminnej Biblioteki Publicznej w Antoniowie.

   Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodki upominek, natomiast zwycięzcy odebrali ponadto nagrody rzeczowe w postaci namiotów, karimat i śpiworów, które – jak wierzymy – pomogą im rozwijać pasje turystyczno-krajoznawcze nie tylko w naszej okolicy.

Zakup tak ciekawych nagród nie byłby możliwy bez sponsorów naszego konkursu:
– Banku Spółdzielczego w Zaleszanach o. w Radomyślu n. Sanem,
– Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie” w Radomyślu n. Sanem,
– Sołtysa wsi Antoniów, pana Zbigniewa Lachowskiego.

   Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania, a laureatom i uczestnikom konkursu krasomówczego gratulujemy ciekawych wystąpień, a przede wszystkim odwagi do podjęcia tak trudnego wyzwania.

WARSZAWA PATRIOTYCZNIE

    „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 140. rocznicę urodzin człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego organizatora Wojska Polskiego
i niezłomnego orędownika sprawy polskiej na arenie międzynarodowej ustanawia rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego” – Tak brzmi fragment uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 lipca 2024.

     Nasza szkoła jako jedyna placówka oświatowa w Polsce nosząca imię Generała Kazimierza Sosnkowskiego – co miesiąc podejmuje działania związane
z  uczczeniem pamięci o naszym patronie. W związku z tym, w dniu 24 września br.  została zorganizowana wycieczka do Warszawy dla klas IV – VIII.  Pierwszym  punktem naszego wyjazdu była wizyta w Sejmie. Dzięki uprzejmości Pana Posła Rafała Webera i jego biura poselskiego, mogliśmy zapoznać się z historią parlamentaryzmu w Polsce, zobaczyć cały kompleks budynków sejmowych,
a także przemierzając korytarze sejmowe  i salę posiedzeń – na własne oczy zobaczyliśmy miejsca, znane nam dotąd tylko z telewizji, filmów czy internetu.

     Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie razem z przewodnikiem historycznej części Warszawy. Nasz spacer rozpoczął się w Ogrodzie Saskim, następnie mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem spacerując  przez Plac Piłsudskiego, Krakowskie Przedmieście
z widokiem na Pałac Prezydencki, dotarliśmy do  Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego. Ponadto niemałe wrażenie wywarł na nas także  Pomnik Małego Powstańca, urokliwe Stare Miasto czy mury obronne.                                      
Kulminacyjnym punktem tej części wycieczki była wizyta w Archikatedrze Warszawskiej, gdzie w podziemiach złożyliśmy wiązankę kwiatów na grobie naszego Patrona.
Po intensywnym zwiedzaniu należał się odpoczynek oraz smaczny i ciepły posiłek.
        Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Stadionie Narodowym.
Nasi uczniowie wraz z opiekunami  zwiedzili  stadion trochę z innej perspektywy,  niż  kibice czy widzowie wchodzący na stadion z okazji meczów, czy innych wielkich imprez masowych, co wzbudziło duże emocje nie tylko u męskiej części naszej grupy. „Piłkarskie emocje” to nazwa trasy, która wiedzie przez trybuny, szatnie zawodników, centrum odnowy biologicznej i centrum prasowe. Przez chwilę poczuliśmy atmosferę tych wielkich wydarzeń, często oglądanych
na szklanym ekranie.

       Wycieczka zaczęła się bardzo wcześnie i trwała kilkanaście godzin, przeszliśmy ok 10 kilometrów, więc dla niektórych, zwłaszcza młodszych uczestników było to duże wyzwanie. Mimo to wszyscy świetnie się spisali, wszyscy dali radę i dlatego wycieczkę uznajemy za bardzo udaną!

     Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Radomyślu nad Sanem  za dofinansowanie naszego wyjazdu

Zdjęcia: Anna Laskowska, Janusz Wrona

Informacja Rady Rodziców

Drodzy Rodzice!

 Rada Rodziców zwraca się do Państwa z prośbą o wpłatę składki rocznej na fundusz RR. Informujemy, że w bieżący roku szkolnym składka wynosi 70 zł od ucznia. Trzecie i kolejne dziecko zwolnione jest z opłat.

Jednocześnie dziękujemy osobom, które już tej wpłaty dokonały. Ze swojej strony zapewniamy, że cała zebrana kwota wydatkowana będzie w sposób racjonalny, oszczędny i skuteczny na rzecz naszych dzieci.

Wpłat można dokonać na konto Rady Rodziców:

Komitet Rodzicielski Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniowie
Antoniów 33
37-455 Radomyśl nad Sanem

43 9439 1017 2001 0000 0417 0001

w tytule proszę wpisać: „darowizna RR, klasę oraz imię i nazwisko dziecka”.

Rada Rodziców zaprasza również trójki klasowe do współpracy, ponieważ wspólnymi siłami możemy zdziałać jeszcze więcej. Bardzo chcielibyśmy wesprzeć wszystkie wartościowe, wymagające wsparcia inicjatywy.

 Bardzo dziękujemy za życzliwość i wszelką pomoc.

                                                                Z poważaniem – Zarząd RR

Sprawozdanie z powiatowych zawodów sportowych – Indywidualnych Mistrzostw Lekkoatletycznych Szkolnego Związku Sportowego, które odbyły się 17 września 2025 r. w Stalowej Woli.

     17 września 2025 r. na stadionie MKL w Stalowej Woli odbyły się powiatowe zawody sportowe Szkolnego Związku Sportowego – Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Indywidualnych Mistrzostwach Lekkoatletycznych, w których udział wzięło 8 uczniów naszej szkoły.

Zawodnicy biorący udział w Igrzyskach Dzieci:
– bieg na 60m: Andżelika Bużewicz (V) – 10.24 s;
– bieg na 60m: Zuzanna Dybek (V) – 10.33 m.
– bieg na 60m: Aleksander Kaczor (V) – 10.62 s;
– bieg na 60m: Mateusz Dąda (VI) – 10.10 s.

Zawodnicy biorący udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej:
– skok w dal: Maja Krawiec (VII) – 3,82 m;
– skok w dal: Felicja Zuba (VII) – 3,29 m;
– rzut oszczepem 600 g: Franciszek Dybek (VIII) – 23,47 m;
– rzut oszczepem 600 g: Szymon Jaworski (VIII) – 26,40 m.

     Maja Krawiec zajęła trzecie miejsce na podium z 3 cm stratą do miejsca pierwszego.

     Szymon Jaworski swoim wynikiem uzyskał drugie miejsce na podium.

     Uczestnikom sportowej imprezy życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w przygotowaniach do kolejnych zawodów.

Turniej Piłki Nożnej „Z Orlika na Stadion”.

     11 września 2025 r. w na Orliku w Chwałowicach odbył się Turniej Piłki Nożnej „Z Orlika na Stadion”.

     W Turnieju wzięli udział: Mateusz Dąda (VI), Nikodem Badura (VII), Hubert Bużewicz (VIII), Franciszek Dybek (VIII), Kacper Kiełbasa (VIII), Kacper Kuchno (VII),  Filip Kułaga (VIII),  Miłosz Połomski (VIII),  Wojciech Stańkowski (VIII).

     Jak w roku ubiegłym mecz otwarcia został rozegrany pomiędzy naszą drużyną a drużyną z Rzeczycy Długiej. Początek meczu nie napawał optymizmem. Straciliśmy 4 bramki. Po zmianie ustawienia w polu zaczęliśmy odzyskiwać punkty tak, że mecz zakończył się dla nas zwycięstwem 5 : 4. W meczu z drużyną z Radomyśla nie było widać naszych zawodników na boisku, ale w kolejnym meczu z drużyną z Zaklikowa motywacja wróciła i mecz zakończył się z korzyścią 3 punktów dla naszej drużyny. Ostatni mecz z drużyną z Chwałowic okazał się meczem o II miejsce. Przeciwnik atakował zawzięcie i w końcu zdobył gola. Nasza drużyna próbowała dokonać skutecznego ataku, ale brakowało pomysłu aż do chwili, gdy nadarzyła się okazja dla Wojciecha, który po przejęciu piłki ofiarnie zaatakował bramkę przeciwnika. Doszło do starcia z bramkarzem, a piłka potoczyła się do bramki. Mecz zakończył się remisem, dając nam II miejsce.

Zdobywcy goli:

– Franciszek Dybek – 7;
– Filip Kułaga – 2;
– Wojciech Stańkowski – 1.

     Dziękuję całej drużynie za włożony wysiłek i zachęcam do dalszych treningów. Nasza drużyna stanęła na wysokości zadania, a liderem i jej filarem był Franciszek.

Opiekun zawodników – Janusz Wrona.

Szkolny Konkurs Krasomówczy

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Szkolnym Konkursie Krasomówczym, który odbędzie się w naszej szkole w piątek 26.09.2025 roku. Mile widziany jest każdy, kto w pięknych słowach chciałby opowiedzieć innym o jakimś ciekawym miejscu, osobie, która jest dla niego inspirująca, niezwykłym zwyczaju, legendzie czy zabytku. Należy tylko pamiętać, że temat musi wiązać się z miejscem, w którym żyjemy, naszą Małą Ojczyzną. Konkurs jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody Roku Generała Kazimierza Sosnkowskiego, patrona naszej szkoły, który był wielkim miłośnikiem sztuki krasomówczej.

Drodzy Uczniowie, wierzymy, że taka forma spotkania z językiem polskim pomoże Wam zachwycić się jego pięknem oraz ujawni Wasze ukryte talenty na miarę Generała.  Zapraszamy!

Regulamin Szkolnego Konkursu Krasomówczego

Organizator konkursu:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Antoniowie.

Założenia konkursu:
Celem Szkolnego Konkursu Krasomówczego jest kształtowanie postaw patriotycznych poprzez:

  • zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego;
  • rozbudzenie zamiłowania do pięknego, sugestywnego mówienia;
  • kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli;
  • rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży;
  • zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania własnego regionu, jego historii i dorobku;
  • wyszukiwanie ciekawych tematów, a następnie prezentowanie ich w konkursie,

a także:

  • upamiętnienie patrona szkoły, generała Kazimierza Sosnkowskiego, którego jednym z zainteresowań była sztuka krasomówcza.

Termin konkursu:

26 września 2025 roku (w przeddzień Światowego Dnia Turystyki).

Warunki uczestnictwa:

W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież z klas I-III oraz IV-VIII PSP im. gen. K. Sosnkowskiego w Antoniowie, którzy zgłoszą chęć uczestnictwa swoim nauczycielom j. polskiego do dnia 22 września 2025 roku.

Przebieg konkursu:

W popisach krasomówczych każdy uczeń z klasy I-IV otrzymuje do swojej dyspozycji 3 minuty, natomiast uczeń klas V-VIII 5 minut na zaprezentowanie uprzednio wybranego i przygotowanego tematu. Uczestnik jest zobowiązany do pełnego wykorzystania limitu czasu z tolerancją 30 sekund. W przypadku niewykorzystania czasu lub przekroczenia jego limitu, będzie odejmowany jeden punkt. Każdy członek jury powołanego przez organizatora ocenia wypowiedź w skali 1-10 punktów każdorazowo po wystąpieniu uczestnika. Suma wszystkich punktów stanowi końcową ocenę uczestnika i decyduje o zajęciu miejsca w konkursie. Ocena jury jest jawna i ostateczna. O kolejności wystąpienia decyduje losowanie.

Tematyka wystąpień:

Tematyka jest dowolna, powinna jednak być związana z turystyką i krajoznawstwem. Nie ma żadnego hasła przewodniego, sugerujemy natomiast prezentację: miejsc, osób i wydarzeń z naszego regionu, jego walorów, zabytków, historii, współczesnych osiągnięć, sylwetek ciekawych ludzi, bliskich sercu uczestnika oraz zasłużonych dla kraju i regionu.

Uwagi dotyczące wystąpień:

Należy pamiętać, że jest to konkurs krasomówczy, a nie recytatorski. Wypowiedzi powinny być sugestywne, prezentowane barwną i piękną polszczyzną.

Kryteria ocen:

Przy ocenie jury będzie brało pod uwagę:

  • zgodność prezentowanych treści z tematyką konkursu;
  • konstrukcję wypowiedzi i sposób zaprezentowania tematu;
  • bogactwo języka i jego barwność;
  • jasność i logiczność formułowanych myśli;
  • płynność oraz poprawność wyrażania się.

Nagrody:

W konkursie przewidziano dyplomy dla wszystkich uczestników oraz ciekawe nagrody rzeczowe dla laureatów w obu kategoriach: klasy I-IV oraz klasy V-VIII.

Informacje organizacyjne:

Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela pani Monika Zuba.

 

 

Nauczyciele uczący w naszej szkole

  1. Małgorzata Stopyra – p.o. dyrektora szkoły, nauczycielka matematyki.
  2. Malwina Kiełbasa – nauczycielka w oddziale zerowym.
  3. Agnieszka Czuj – wychowawczyni klasy 1, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, plastyki i muzyki, pedagog specjalny.
  4. Barbara Żmuda – wychowawczyni klasy 2, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, muzyki, terapeuta pedagogiczny.
  5. Joanna Kozłowska – wychowawczyni klasy 3, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, specjalista w zakresie autyzmu i choroby Aspergera.
  6. Edyta Międzik – wychowawczyni klasy 4, nauczycielka języka polskiego, biblioteki, nauczyciel logopeda.
  7. Dariusz Żmuda – wychowawca klasy 5, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, edukacji zdrowotnej.
  8. Anna Laskowska – wychowawczyni klasy 6, nauczyciel przyrody, geografii, biologii, techniki i wychowania fizycznego.
  9. Janusz Wrona – wychowawca klasy 7, nauczyciel fizyki i wychowania fizycznego.
  10. Joanna Dudzińska – wychowawczyni klasy 8, nauczyciel języka polskiego, logopeda, doradca zawodowy.
  11. Danuta Rolek – nauczyciel języka angielskiego, biologii, edukacji dla bezpieczeństwa.
  12. ks. Marek Mazur- nauczyciel religii.
  13. Anna Czuj – pedagog szkolny, nauczyciel edukacji zdrowotnej.
  14. Tadeusz Stopyra – nauczyciel matematyki, informatyki.
  15. Natalia Woźnica – nauczyciel języka niemieckiego.
  16. Monika Zuba – zastępuje P. Joannę Dudzińską.

Witaj szkoło!

Niech każda lekcja daje siłę, każda porażka uczy odwagi, a każda przerwa – przynosi śmiech.

Skończył się piękny okres wakacji więc doładowani siłą i energią wracamy do szkoły i stajemy przed nowymi wyzwaniami
i możliwościami. Szczególnie serdeczne życzenia dobrego roku przekazuję pierwszoklasistom, którzy w roku szkolnym 2025/2026 zaczynają swoją edukacyjną przygodę.

Dla klasy ósmej to rok pierwszego poważnego egzaminu w Waszym życiu. Wierzę, że  zdacie go pomyślnie i w sposób przemyślany dokonacie wyboru nowej szkoły.

Wszystkim uczniom życzę wytrwałości, wewnętrznej motywacji oraz samych radosnych dni, które po latach będziecie
z sentymentem wspominać.

Nauczycielom życzę by Wasz trud edukacyjny i wychowawczy był owocny a praca z dziećmi dostarczała satysfakcji.

Rodziców proszę o wspieranie wysiłków szkoły, szukanie rozwiązań  w sytuacjach problemowych oraz taką zwykłą codzienną życzliwość.

Małgorzata Stopyra