20 listopada – Dzień Patrona naszej szkoły

Szanowni nauczyciele, rodzice, uczniowie!

Obchodzimy dzisiaj Dzień Patrona naszej szkoły, generała broni Kazimierza Sosnkowskiego.

Niestety czas pandemii nie daje nam cieszyć się pełnią tego święta. Zazwyczaj organizowaliśmy uroczystą akademię, na której przyjmowani do społeczności szkolnej byli pierwszoklasiści. A wieczorem uczniowie bawili się na zabawie. Czasem wyjeżdżaliśmy do Warszawy, by w podziemiach archikatedry pokłonić się przy prochach generała.

W obecnej rzeczywistości poświęćmy chwilę, na zastanowienie się nad postacią patrona szkoły i jego życiem oraz przesłaniem, które nam przekazał 82 lata temu:

„Życzę szkołom mego imienia, aby spośród ich uczniów z biegiem czasu wyrósł zastęp ludzi umiejących działać z pożytkiem dla ogółu, dla kraju, dla Ojczyzny…”

Dzisiejsze święto szkoły przypada zaledwie 9 dni po Narodowym Święcie Niepodległości.

Dlatego ciesząc się że jestem Polakiem i żyję w wolnej Polsce, życzę naszej młodzieży, by szanowała ten dar zarówno w naszych granicach, jak i poza nimi, gdyby musiała je przekroczyć.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli czynnie w zdalnym odśpiewaniu hymnu w dniu 10 listopada. Kto był obecny w szkole, wie, że tutaj podnieśliśmy uroczyście flagę przy Pomniku Pamięci. Towarzyszy nam na takich uroczystościach myśl zawieziona na cmentarz legionistów w Górkach Pęchowskich w 2018r. „Pamiętamy o Tych, dzięki którym Polska jest wolnym krajem”. To dla nich złożona została wiązanka i zapalony znicz. Dziś również dzieci z oddziału przedszkolnego zaniosły pod pomnik dwa znicze.

Niech dobra pamięć o bohaterach trwa.

Tadeusz Stopyra