Bezpieczni w ruchu drogowym

Egzamin na Kartę Rowerową

   Nie bez powodu kartę rowerową nazywa się pierwszym prawem jazdy. Każda młoda, niepełnoletnia osoba musi posiadać ten dokument, aby samodzielnie poruszać się na rowerze po drogach publicznych. Obowiązek posiadania karty rowerowej dotyczy wszystkich w wieku od 10 do 18 roku życia. Niepełnoletni rowerzysta, który ukończył 10 lat, może poruszać się rowerem po drogach publicznych samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową. Jeśli jej nie ma, nie może korzystać z drogi – ani jezdni, ani też ścieżki rowerowej czy chodnika na rowerze. Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia mogą korzystać z drogi lub chodnika pod opieką osoby dorosłej. Warto tu podkreślić, że osoby do 10 roku życia na rowerze to formalnie piesi. Nie mogą więc korzystać ze ścieżek rowerowych.  

   Uzyskanie karty rowerowej jest możliwe po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Do egzaminu na kartę rowerową dzieci mogą przystąpić w szkole podstawowej. Możliwe jest także zaliczenie go w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Egzamin składa się z dwóch części; pierwsza z nich, teoretyczna. Uczniowie rozwiązują test, który składa się z 25 pytań dotyczących ruchu drogowego, pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie oraz pytań z pierwszej pomocy medycznej. Druga, praktyczna, sprawdza umiejętności jazdy na rowerze kandydatów do uzyskania dokumentu.

  Kartę rowerową wydaje się nieodpłatnie za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna.

   Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu wykroczeń dotyczące art. 94. – [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia], dodano nowy paragraf w brzmieniu: § 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych. Ustawa uregulowała również status prawny hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO) – są nimi m.in. segwaye lub deskorolki elektryczne. Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Jeżeli takiej drogi nie ma, to w wyjątkowych przypadkach może poruszać się po chodniku, tyle że wymogi to:
–  jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
–  zachowanie szczególnej ostrożności,
– ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

   Jak co roku, uczniowie klasy czwartej naszej szkoły przystąpili do egzaminu na Kartę Rowerową. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego mogli sprawdzić swoje umiejętności w Miasteczku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. 18 maja 2023 r. uczniowie wzięli udział w zajęciach z wychowania komunikacyjnego przeprowadzonych przez Pana Dawida Uzara – przedstawiciela WORD w Tarnobrzegu. Dla dzieci była to wspaniała okazja by sprawdzić swoje umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną w warunkach realnie zbliżonych do rzeczywistych. Uczniowie dość dobrze poradzili sobie na trasie Miasteczka. Mimo deszczu, udowodnili, że jazda na rowerze w każdych warunkach jest możliwa. Umiejętności uczniów zostały ocenione pozytywnie przez nauczycielki – p. Wiesławę Kochan i p. Annę Laskowską.

   Gratulujemy wszystkim uczniom zdania swojego pierwszego w życiu egzaminu, uprawniającego do poruszania się po drogach publicznych i życzymy bezpiecznej  jazdy na rowerze!