Narodowe Czytanie polskich nowel

W tym roku, podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania – akcji odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, czytaliśmy nowele polskie.  Miejscem, gdzie czytaliśmy, były nie tylko mury naszej szkoły, ale również Dom Seniora + w Pniowie.

W piątek 6 września  w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez wspólne czytanie największych dzieł polskiej literatury.

W tegorocznym przedsięwzięciu wybranych zostało osiem polskich nowel, a wśród nich: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego. Utwory te – jak zaznaczył prezydent, Andrzej Duda – uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, zebraliśmy się wszyscy, zarówno ci starsi, jak i najmłodsi, aby móc wspólnie przeczytać jedną z wybranych nowel. A była nią „Dobra pani” – E. Orzeszkowej.

Urozmaiceniem tegorocznego wydarzenia było udanie się uczniów klas 4 oraz 5 naszej szkoły do Domu Seniora + w Pniowie, aby tam, wspólnie z uczestnikami ośrodka, poczytać polskie nowele. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wspólnie zrealizowana akcja. 🙂

tekst – M. Pater-Łosek
zdjęcia – A. Laskowska