Dzień Kropki

Dzień Kropki 15 września  to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły. Co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki „Kropki” Petera Reynoldsa.

„Kropka” to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości. Ta opowieść poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Od kilku lat również w polskich szkołach w Dniu Kropki uczniowie rozmawiają o swoich talentach, mocnych stronach, dzielą się z innymi, a na pamiątkę pierwszej kropki Vashti powstają kolorowe kropkowe dzieła sztuki.

W naszej szkole Dzień Kropki świętowaliśmy po raz pierwszy (na pewno nie ostatni). Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy  odczytaniem przez Przewodniczącą SU  krótkiej historii Międzynarodowego Dnia Kropki. Następnie każda klasa zaprezentowała się w swoich „wykropkowanych strojach”. Kolejnym punktem obchodów Dnia Kropki była projekcja krótkiego filmu o małej Vashti- bohaterce książki pt. Kropka.  Każdy mógł wziąć udział w poszukiwaniu kropki, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz wykonać kropkowe dzieło sztuki. Mamy nadzieję, że wielu uczniów odkryło swój talent i uwierzyło w swoje możliwości.