„Klimatyczny Zakątek” w naszej szkole

  „Przyroda ziemi obejdzie się na pewno bez człowieka. Po zatracie gatunku ludzkiego istniałaby nadal. Natomiast człowiek bez przyrody istnieć nie może” – prof. Stefan Myczkowski

    W maju 2023 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do II edycji konkursu „Klimatyczny Zakątek”. Konkurs “Klimatyczny Zakątek” zorganizowały Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie EKOSKOP w ramach Kampanii szkoleniowo-edukacyjnej dla szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Konkurs miał uświadomić cywilizacyjne zagrożenia klimatu Ziemi oraz niezbędne działania adaptacyjne do zmian klimatycznych. Szczegółowym celem konkursu było uświadomienie najmłodszym pokoleniom, jakie zagrożenia niosą zmiany klimatu, a także wzbudzenie motywacji dla ochrony bioróżnorodności, idei małej retencji poprzez zbieranie wody deszczowej dla podlewania drzew, krzewów lub przydomowych łąk kwietnych oraz krzewienia inicjatyw ponownego wykorzystywania materiałów i surowców z recyklingu.

   Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Anna Huk – napisała w liście gratulacyjnym do Dyrektora i Uczniów naszej szkoły – „…Każdego dnia jesteśmy świadkami postępujących problemów ekologicznych na Ziemi. Podejmowane działania proekologiczne, jak nasz konkurs, pomagają w podnoszeniu świadomości na temat ochrony środowiska i zmian klimatu. Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, jak bardzo ważna jest ochrona środowiska i klimatu.  Aby w naszym codziennym życiu dawać przykłady, zwłaszcza tym najmłodszym, którzy od wczesnych lat swojego życia kształtują swoje nawyki…” 

   „Klimatyczna Drużyna”, czyli Szkolna Grupa Klimatyczna to głównie uczniowie klasy szóstej i siódmej, pomagali również uczniowie klasy piątej i ósmej. Opiekunkami grupy zostały pani Wiesława Kochan i  pani Joanna Dudzińska. Działania wykonywane były w czasie lekcji techniki, wychowania fizycznego i godzin wychowawczych, przerw międzylekcyjnych a przede wszystkim popołudniami oraz w dni wolne od nauki w szkole a także  w domach.

   W realizację działań zaangażowana była nie tylko nasza grupa projektowa, ale również nauczyciele i rodzice. Na terenie szkoły został wydzielony teren, a następnie dostosowany do sadzenia roślin: skopano i spulchniono ziemię. Następnie członkowie szkolnej grupy klimatycznej zasadzili sadzonki roślin i krzewów,  które stworzyły przyjazny mikroklimat dla owadów. Wybrano takie rośliny, które będą przyciągać owady swoim wyglądem i zapachem. W dalszej kolejności, na zajęciach uczniowie wykonali hotele dla owadów oraz zaprojektowali i wykonali ogrodzenie. Zamontowano również zbiornik „łapacz” na wodę deszczową.
   Szczególne podziękowania chcemy przekazać panu Januszowi Wronie za ogromną pomoc w realizacji naszego projektu,  panu Grzegorzowi Dudzińskiemu, pani Małgorzacie Kozłowskiej oraz pani Annie Laskowskiej.  Największym wsparciem byli rodzice uczniów klasy VI. Rodzice przekazali piękne kwiaty, krzewy, trawy a także materiały do budowania hotelików dla owadów. Panu Grzegorzowi Tys dziękujemy za przekazanie zbiornika na deszczówkę.

    Największym osiągnięciem było zaangażowanie uczniów obecnej klasy szóstej. To ich dzieło!

  Jesteśmy przekonani, że w wyniku przeprowadzonych działań wzrosła świadomość ekologiczna dzieci, młodzieży i dorosłych.

    Zaangażowanie uczniów naszej szkoły zostały docenione przez  komisję konkursową. Uczniowie  naszej szkoły otrzymali Dyplom za wyróżniający się udział w konkursie.

   Mamy nadzieję, że uczniowie będą dbać o to, żeby „Klimatyczny Zakątek” rozrastał się z roku na rok. Stworzyliśmy „Klimatyczny zakątek” aby chronić bioróżnorodność i podkreślić, że od małych działań, pozornie niezauważalnych zaczyna się wielka akcja ochrony Ziemi, człowieka i klimatu. Pamiętajmy, że gdy  każdy z nas będzie chronił przyrodę wokół siebie, stwarzał świat przyjazny jego mieszkańcom, starał się wykorzystywać materiały z recyklingu – wówczas nasze „Klimatyczne zakątki” stworzą „Klimatyczny świat”.

   Sprawozdanie Klimatyczny Zakątek – film

Wiesława Kochan