Misterium Męki Pańskiej 2018

„Krzyżu zbawienny, drzewo poświęcone…” to słowa pieśni wielkopostnej, które stały się mottem Misterium Pańskiego, wystawionego w naszej szkole w Niedzielę Palmową w dniu 25 marca 2018 roku.

Wieloletnią tradycją naszej społeczności szkolnej jest przygotowanie Misterium Męki Pańskiej, którego scenariusz jest oparty na Biblii. Wybrane fragmenty ukazują najważniejsze sceny związane z życiem Jezusa od narodzin aż do Zmartwychwstania Pańskiego.

Kolejny raz szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w salę teatralną, gdzie zgromadziło się wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, aby uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu i rozpocząć przeżywanie Wielkiego Tygodnia.

Nad całością czuwała P. Anna Czuj wraz z P. Januszem Wroną oraz P.Joanną Dudzińską, zaś o niezwykłą dekorację sali zadbały Panie Barbara Żmuda i Agnieszka Czuj oraz P. Henryk Jaśkiewicz, który realizuje najbardziej nietypowe pomysły związane z elementami dekoracji. Całość scenografii stanowiła niezwykle plastyczne tło do przedstawianych wydarzeń.

Jednak nie byłoby tego wspaniałego widowiska, gdyby nie nasi młodzi aktorzy z klas: VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Należy szczególną uwagę zwrócić na najmłodszego naszego artystę – sześcioletniego Kacperka z klasy „0”, który świetnie dogadywał się ze starszymi kolegami i odegranie roli małego Jezusa nie sprawiło mu żadnej trudności. Wszyscy nasi uczniowie kolejny raz wykazali się talentem, zaangażowaniem i wrażliwością – dostarczając swoją grą aktorską wielu doznań i wzruszeń wśród licznie przybyłych gości. Nie jest łatwym zadaniem nauczyć się długich i trudnych tekstów, ale jeszcze trudniej jest zagrać gestem, mimiką – ogólnie ruchem, tak, aby być autentycznym i przekonywującym. Wyrazy uznania należą się również rodzicom
i dziadkom naszych młodych artystów, którzy nie tylko wspierali ich w tym działaniu, ale pomagali przygotowując piękne stroje.

Jesteśmy dumni, że takie działania naszej szkoły na stałe wpisały się w kalendarium lokalnej społeczności, czego dowodem jest zainteresowanie oraz oczekiwanie na to wzruszające wydarzenie. Mamy nadzieję, że uda nam się w kolejnych latach kontynuować podjęte działania.

Joanna Dudzińska

W przygotowanie naszych duchowych rekolekcji zaangażowały się również Panie: Ewa Skrzypacz, Małgorzata Stopyra, Joanna Kozłowska, Agata Wąsikowska, Anna Laskowska. Składam serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, dzięki którym mogliśmy tak głęboko przeżyć tegoroczne Misterium.

Tadeusz Stopyra