NAUKOBUS Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaparkował w Antoniowie

14 czerwca do naszej szkoły zawitał  Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wraz z sympatycznymi edukatorami: Anią, Kubą i Kacprem. Przywiózł mobilną, interaktywną ekspozycję pod nazwą „Eksperymentuj!”. Przez dwa dni można było nieodpłatnie zwiedzać 15 różnych eksponatów i  samodzielnie eksperymentować. W niesamowitych zajęciach udział wzięło blisko 250 osób!

   W dniach od 14 do 16 czerwca 2023r. gościliśmy u siebie Naukobus z Centrum Nauki Kopernik. Eksponaty zostały rozlokowane w sali gimnastycznej. Pan dyrektor Tadeusz Stopyra, pan Janusz Wrona, pan Grzegorz Dudziński, pan Mariusz Kosiński, pan Radosław Dyl, pan Tomasz Chyła i pan Maciej Stopyra pomagali w rozpakowywaniu i ustawianiu eksponatów. Od rana następnego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzać i samodzielnie eksperymentować. Wystawa została przez nich odebrana z wielkim zainteresowaniem, bo mogli dotknąć każdego eksponatu oraz przeprowadzić samodzielnie doświadczenie. Starsi uczniowie czytali z uwagą instrukcje, młodsi korzystali z pomocy edukatorów i nauczycieli. Edukatorzy pomagali zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżali  prezentowane zjawiska naukowe. Największe zainteresowanie u najmłodszych wzbudzały: „Człowiek- układanka” – wielką frajdę sprawiało im uzupełnianie ludzkiego ciała o brakujące elementy oraz „Kula plazmowa”, ponieważ niewielkie wyładowania elektrostatyczne wywoływały u nich ciekawość i radość. U starszych uczniów a także dorosłych wielką popularnością cieszyły się: „Łamigłówki” i „Wirujące krzesło”- należało przy nich popisać się niezwykłym intelektem (logicznym i matematycznym), a wirujące krzesło wywoływało u nich zaskoczenie z powodu niespodziewanych zmian kierunku ruchu.

   Podczas wystawy uczniowie poznali wiele zjawisk i praw fizycznych, były to m.in.: zasady zachowania energii i pędu; twierdzenie Pitagorasa; elementy anatomii człowieka; zagadnienia z elektrostatyki; wpływ przyśpieszania ziemskiego na ruch ciał; prędkość rozchodzenia się światła i dźwięku oraz powstawanie ruchomego obrazu. Dzięki wizycie Naukobusa młodzież mogła między innymi poznać, jak działa kula plazmowa i na jakiej zasadzie powstaje film, sprawdzić szybkość reakcji i swoją pamięć krótkotrwałą. Uczniowie mogli dowiedzieć się również, dlaczego człowiek posługuję się szyframi, dlaczego kule na zjeżdżalni poruszają się z różną szybkością, który walec i dlaczego jako pierwszy stacza się z pochylni, dlaczego zasada zachowania momentu pędu jest zasadą przyrody, która obowiązuje zawsze i wszędzie, a także, gdzie w organizmie człowieka znajdują się poszczególne narządy.

  Zaprosiliśmy do wzięcia udziału w tej edukacyjnej akcji wszystkich zainteresowanych nauką i eksperymentowaniem. Odwiedzili nas  uczniowie Zespołu Szkół w Radomyślu nad Sanem, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Chwałowicach, pan wójt Jan Pyrkosz oraz pani Joanna Dudzińska z Urzędu Gminy Radomyśl nad Sanem, a także członkowie Dziennego Domu Senior + w Pniowie oraz wszyscy zainteresowani nauką.  To inicjatywa jakiej do tej pory nie było. Cieszymy się bardzo, że udało się zrealizować takie właśnie wydarzenie, które promuje naukę, pokazuje różne możliwości rozwoju oraz udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. 

   Dla uczniów i nauczycieli i wszystkich, którzy odwiedzili wystawę został przygotowany także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

   Przyjazd Naukobusa był realizowany w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Program Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za możliwość zorganizowania wystawy w naszej szkole.

koordynator – Wiesława Kochan