„Nie śmiecimy–sprzątamy–zmieniamy”, czyli „Sprzątanie Świata 2019”

W środę 25 września nasza szkoła, jak co roku, zaangażowała się w akcję „Sprzątania Świata”, która w tym  roku odbyła się pod hasłem: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Sprzątaniu Świata towarzyszy ogólnopolska akcja #sprzątaMY  prowadzona  przez Lasy Państwowe.  Uczniowie naszej szkoły postanowili dołączyć do akcji sprzątania lasów. Wraz z nauczycielami udali się na wyznaczone tereny, aby posprzątać zalegające tam śmieci.  Porządkowane były obszary przyszkolne oraz  pobliskie lasy. Rękawiczki i worki na śmieci dostarczyli nam leśnicy z Nadleśnictwa Gościeradów. A podczas sprzątania towarzyszył nam pan leśniczy Henryk Dobrzyński.

Byliśmy zaskoczeni ilością i rodzajem śmieci wyrzucanych w naszych lasach. Było ich bardzo dużo. Butelki, opony, torebki foliowe, przeterminowane leki – to tylko kilka przykładów śmieci, które spotykamy w lasach. Nie tylko szpecą one krajobraz w lesie, ale są też śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt. Rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Musimy uświadomić sobie, że las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Apelujemy!!! Szanujmy Ziemię, nie niszczmy środowiska naszego życia!!!

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe viralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci!

zdjęcia: Wiesława Kochan, Anna Laskowska, Małgorzata Stopyra, Joanna Dudzińska