Odpowiedzialność prawna nieletnich – spotkanie profilaktyczne

15 marca 2022 roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli – asp. szt. Robert Kotwica z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz sierż. szt. Marta Ważny z Wydziału Ruchu Drogowego.

Celem wizyty było spotkanie z uczniami klas IV- V oraz VI – VIII.

Podczas spotkania policjant  przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Wyjaśnił, że osoba nieletnia to osoba, która ukończyła 13 lat, ale nie ukończyła 17 roku życia. Czyn karalny,  to czyn zabroniony ustawą popełniony przez osobę nieletnią, m.in. posiadanie w miejscu publicznym niebezpiecznych  przedmiotów, zakłócanie spokoju, porządku publicznego przez osobę nieletnią. Policjant także uświadamiał młodzież o grożących im niebezpieczeństwach związanych z paleniem papierosów, piciem alkoholu, przemocą w rodzinie.   Uczniowie  dowiedzieli się również o formach przemocy internetowej, odpowiedzialności prawnej oraz o zasadach postępowania w przypadku styczności ze sprawcą, jak też ofiarą cyberprzemocy. Policjant przypomniał uczniom o zagrożeniach płynących z sieci, takimi jak: cyberprzemoc, hejt, stalking.  Zwrócił uwagę na rozważne zamieszczanie wszelkich informacji czy fotografii na portalach społecznościowych. Tematem spotkania były również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie nie tylko słuchali wykładu policjantów, ale brali aktywny udział i chętnie zadawali pytania. Byli też tacy, którzy zainteresowali się zawodem policjanta i kto wie, może wśród obecnej na spotkaniu młodzieży – są przyszli kandydaci do takiej służby. Z całą pewnością była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja. Mamy nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności naszych uczniów za swoje zachowanie.

Tekst: Wiesława Kochan/Joanna Dudzińska;   Zdjęcia: Wiesława Kochan/Katarzyna Jaskowska