„Pamiętamy o tych, dzięki którym Polska jest wolnym krajem”

Obchody Dnia niepodległości w naszej szkole, jak co roku, miały wyjątkowy charakter.

W dniu 11 listopada pod pomnikiem Pamięci na 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, została złożona wiązanka kwiatów i zapalony znicz. Przedstawiciele szkoły brali również udział w uroczystościach w Radomyślu nad Sanem.

Jednak główne uroczystości odbyły się w dniach 18 i 19 listopada, w związku z przypadającym niedługo Dniem Patrona szkoły oraz 136 rocznicą jego urodzin.

„Dla mej wolności, mojej wolności”,

W dniu 18 listopada 2021r. pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość, podczas której obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły – gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego oraz Święto Niepodległości. W tym dniu miało miejsce również inne ważne wydarzenie – ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej, od tej chwili stali się oni częścią naszej społeczności szkolnej.
     W czasie akademii na sali gimnastycznej panowała podniosła atmosfera. Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Jan Pyrkosz- Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem oraz p. Joanna Dudzińska – Inspektor Wydziału Oświaty w Gminie Radomyśl nad Sanem, p. Paulina Mokijewska – reprezentująca Radę Rodziców, rodzice uczniów klasy I, pracownicy szkoły i uczniowie.
    Część artystyczna przedstawiona przez uczniów kl. I i VII przybliżyła widzom historię walki Polaków o odzyskanie niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem roli naszego patrona – gen. K.Sosnkowskiego i zaangażowania mieszkańców naszej miejscowości.
     Następnie uczniowie kl.I złożyli przed Orłem Białym, Flagą Narodową, Sztandarem i społecznością szkolną uroczyste ślubowanie i zostali pasowani symbolicznym ołówkiem przez dyrektora szkoły. Miłą niespodzianką dla dzieci były medale i słodycze od Wójta Gminy i upominki od Rady Rodziców.
     W krótkim przemówieniu, p. Tadeusz Stopyra- dyrektor szkoły przedstawił sylwetkę naszego patrona, podziękował gościom i uczniom za udział w uroczystości.
     W przygotowanie tej uroczystości zaangażowali się nauczyciele naszej szkoły: p. Anna Laskowska, p. Joanna Kozłowska i p. Janusz Wrona.

Z kolei w dniu 19 listopada, delegacja szkoły wyjechała do Warszawy by wziąć udział w uroczystej Mszy Św. w intencji patrona szkoły, którą odprawił proboszcz naszej parafii ks. Marek Mazur. W delegacji znaleźli się dyrektor, nauczyciele, uczniowie szkoły oraz przedstawiciel rodziców.

Zaszczyciła nas również swoją obecnością delegacja Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego z dyrektorem biura dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem oraz delegacja gminy Radomyśl nad Sanem z wójtem Janem Pyrkoszem.

W ten sposób realizujemy ideę by każdy uczeń szkoły miał możliwość oddania hołdu wielkiemu Polakowi. W kryptach Archikatedry delegacje złożyły wiązanki i lampki. Odśpiewany został hymn Polski, a po przemówieniach gości, uczniowie zaśpiewali pieśń legionów „Marsz I-szej Brygady”.

W planach było jeszcze wiele atrakcji. Uczniowie z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto, Zamek Królewski, Muzeum Wojska Polskiego, Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik, Pałac w Wilanowie.

Dziękujemy Panu Dariuszowi Żmudzie, który zorganizował wycieczkę, ks. Markowi Mazurowi za odprawienie mszy i paniom Annie Laskowskiej i Małgorzacie Stopyra za opiekę nad uczniami.

Jesteśmy pewni, że obchody Dnia Patrona szkoły, gen.Kazimierza Sosnkowskiego, będą corocznie ważnym wydarzeniem dla uczniów naszej szkoły.

Joanna Kozłowska