światowy dzień wody

Raz pływa po sobie, to znów w obłok się zmienia.
A wszystko w zależności od stanu skupienia.
Chodzi w nas, myje nas, poi ludzi, pole, las
Zwykle się rozlewa, leje
Czasem jak kamień twardnieje,
Bez niej trawy usychają,
Zwierzęta i ludzie umierają. 

 Czy potrafimy wyobrazić sobie życie bez wody? Jest tak oczywistym dobrem, że nie zwracamy uwagi na jej obecność do czasu, aż zaczyna jej nam brakować. Nie byłoby nas bowiem, gdyby nie woda. Ziemia jest planetą na której możliwe jest życie przede wszystkim ze względu na obecność wody, a sam człowiek składa się z około 80% wody i nie może przeżyć bez wody dłużej niż 3 dni.

Światowy Dzień Wody jest obchodzony od 1993 roku,  zawsze 22 marca. Mottem tegorocznego spotkania będzie hasło:  „Wody podziemne – zobaczyć niewidzialne”.

Raport „Wody podziemne” 

Niewidoczne, pod naszymi stopami, wody gruntowe są ukrytym skarbem, który wzbogaca nasze życie. W najbardziej suchych częściach świata może to być jedyna woda, jaką mają ludzie.  Prawie cała płynna woda słodka na świecie to woda podziemna, która stanowi źródło zaopatrzenia w wodę pitną, wspiera systemy sanitarne, rolnictwo, przemysł i ekosystemy. To, co robimy na powierzchni, ma znaczenie pod ziemią. Musimy wprowadzać do gleby tylko nieszkodliwe, ulegające biodegradacji produkty i wykorzystywać wodę w sposób jak najbardziej efektywny. Wody podziemne przekraczają granice. Musimy współpracować, aby w sposób zrównoważony zarządzać tym cennym zasobem. Nie możemy zarządzać tym, czego nie zmierzymy. Wody podziemne muszą być dokładnie zbadane, przeanalizowane i monitorowane. Wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu. Musimy chronić i badać wody podziemne, równoważąc potrzeby ludzi i planety.  (https://konferencja.pan.pl/dzien-wody/)

Oszczędzanie wody powinno być naturalnym działaniem w zwykłych gospodarstwach domowych. Wodę należy chronić, nie wolno jej marnować, zatruwać ściekami, które nie trafiają, tak jak powinny, do kanalizacji. Niedopuszczalne jest zaśmiecanie rzek, jezior, zbiorników wodnych, kanalizacji śmieciami oraz odpadami.

Nie możemy sobie pozwolić na czekanie aż zabraknie nam wody.

Galeria prac uczniów