„Szneka z glancem” – czyli poznajemy gwarę wielkopolską

„Kejter podwórkowej rasy ma dziś smakę na chabasy. A kociamber mruży ślipie – Mnie smakuje gzik najlepiej…” – takie i inne zwroty pochodzące z gwary wielkopolskiej poznali uczniowie klasy piątej podczas jednej ze zdalnych lekcji języka polskiego, będącej realizacją projektu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję”.

Nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Jego istotą jest zapraszanie gości na wirtualne lekcje, by je uatrakcyjnić a treści programowe – wzbogacić.

Klasa piąta, w ramach projektu, miała możliwość wziąć udział w lekcji języka polskiego, której tematem była „Gwara wielkopolska”. Lekcję poprowadziła p. Agata Karolczyk-Kozyra, polonistka pochodząca z Wielkopolski, na co dzień ucząca w szkole średniej.

Podczas tej nietypowej lekcji nasi uczniowie dowiedzieli się czym są i jak powstają gwary, poznali różne wyrazy i zwroty charakterystyczne dla gwary wielkopolskiej, dowiedzieli się jak „narychtować” danie typowo poznańskie – „Pyry z gzikiem”, ale przede wszystkim uzmysłowili sobie, że gwary stanowią część tożsamości kulturowej danego regionu, dlatego warto nimi mówić i utrwalać, tak, aby nie odeszły w zapomnienie.