„Tak dalekie i tak bliskie…”

W dniu 15 kwietnia 2018r. gościliśmy delegację z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 330  im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Warszawie. Wizyta była związana ze 111 rocznicą urodzin Pani Marii Grabowskiej – jednej z patronek i inicjatorek nadania imienia warszawskiej szkole.

Patroni naszych szkół łączą nasze środowiska. „Gen. Kazimierz Sosnkowski – legionista Piłsudskiego, żołnierz kampanii wrześniowej, komendant ZWZ, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych”, urodzony w Warszawie i „Nauczyciele Tajnego Nauczania, a wśród nich Pani Maria Grabowska – nauczycielka TON, żołnierz AK, wielki przyjaciel dzieci i młodzieży „, urodzona w Antoniowie (cytaty z prezentacji przygotowanej przez uczniów warszawskiej szkoły i przekazanej na ręce dyrektora szkoły).

Nasze spotkanie nabrało szczególnego charakteru w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 1918 roku, musieliśmy jako naród walczyć o niepodległość i polskość jeszcze wiele razy. Robili to żołnierze i cywile, a wśród nich nauczyciele tajnego nauczania. Jesteśmy im dzisiaj winni wdzięczność za to, że możemy żyć w wolnym kraju.

Nasze spotkanie rozpoczęło się na mszy św. odprawianej m.in. w intencji P. Marii Grabowskiej. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe naszych szkół i przybyli goście. Następnie przeszliśmy na pobliski cmentarz parafialny by wspominać Panią Marię. Delegacja z Warszawy złożyła również wiązankę na mogile ks. Teofila Bukietyńskiego – inicjatora budowy antoniowskiej szkoły.

Po odwiedzeniu miejsc związanych z ostatnimi latami życia Pani Marii, spotkaliśmy się na poczęstunku w szkole. Dzięki naszym utalentowanym Paniom kucharkom zjedliśmy pyszny obiad. Wymieniliśmy również upominki w postaci albumu „Tak dalekie i tak bliskie …” przygotowanego przez uczniów z Warszawy i wartościowej cegiełki na budowę Pomnika Pamięci, a z naszej strony goście otrzymali płytę ze zdjęciami z uroczystości 100 rocznicy urodzin Pani Marii Grabowskiej.

Zostaliśmy zaproszeni na uroczystości 30-lecia warszawskiej szkoły, które odbędą się w czerwcu. Z radością pojawimy się na ul. Mandarynki 1, by świętować razem z warszawskimi przyjaciółmi.

Tadeusz Stopyra