„Wrzesień 39”

„O czym dziś myślisz druhu młody stojąc gdzie krzyży białych ślad?
O czym dziś myślisz i co chciałbyś zachować w sercu z tamtych lat?”

80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Lasowiacki Hufiec Stalowa Wola rozpoczął swą pracę Harcerskim Startem o tematyce „Wrzesień 39”. Od 04 do 06 października, 160 harcerek i harcerzy zgromadziło się w budynku CEZ-u w Stalowej Woli i uczestniczyło w zajęciach programowych wprowadzających w atmosferę tamtych lat.

Każdy zgłoszony patrol miał za zadanie przedzlotowe wykonać zdjęcie o tematyce „wrzesień 39”. Zdjęcia te stanowiły tło dla prowadzonych zajęć. Na piątkowym kominku gościliśmy P. Paszkiewicza, który z wielkim zaangażowaniem opowiadał historie związane z początkiem wojny w Stalowej Woli.  Sobota to czas na grę terenową. Pierwsza część gry polegała na odnalezieniu mapy, na której zaznaczono pozycje wroga. W drugiej części mieliśmy  wcielić się w role zwiadowców, rozpoznać wroga i uniknąć dekonspiracji. Niestety pogoda uniemożliwiła wyjście do lasu i w budynku szkoły odbyło się spotkanie z grupą rekonstruktorów historycznych.

Nasi harcerze brali udział w uroczystościach pogrzebowych kapitana Tadeusza Gajdy ps. Tarzan – żołnierza niezłomnego, straconego w 1946r. w wieku 26 lat. Jego szczątki zidentyfikowano w 2018r. i staraniem rodziny i wielu instytucji, sprowadzono na cmentarz wojenny w Rozwadowie. 

Pierwszy września 1939r. to dzień, w którym dla wielu młodych ludzi „z nagła pękł Twój marzeń świat”. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy stracili zdrowie czy życie walcząc o Polskę niepodległą. To dzięki ich heroicznej walce możemy marzyć i te marzenia realizować.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Drużynowa Małgorzata Stopyra