Wycieczka do Krynicy

   Krynica – Zdrój to miasto położone w malowniczym Beskidzie Sądeckim. Ze względu na swoje położenie i walory uzdrowiskowe często określana jest mianem  „perły polskich uzdrowisk”.  Uczniowie klasy IV, V i VI postanowili  to sprawdzić i wybrali się  na dwudniową wycieczkę.

   Spacer z przewodnikiem po części uzdrowiskowej miasta i poznanie jego historii, wizyta w Pijalni  Głównej połączona z degustacją wód leczniczych oraz wjazd kolejką linowo-terenową na Górę Parkową  potwierdziły, że rzeczywiście znaleźliśmy się w przepięknym  miejscu.

   Tego samego dnia mieliśmy jeszcze kolejna atrakcję – wjazd kolejką gondolową na szczyt Jaworzyny Krynickiej , skąd rozpościerały się piękne widoki, a ze wzgędu na wspaniałą pogodę można było podziwiać w oddali ośnieżone  szczyty Tatr. Z Jaworzyny  zeszliśmy pieszo (4,5 km) trasą ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, aby na 14 „przystankach tematycznych” poznać  faunę i florę  tego regionu.

   Drugiego dnia  zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w przepięknej i zabytkowej cerkwi św. Jakuba w Powroźniku (dawna cerkiew grekokatolicka), która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ostatnim i bardzo atrakcyjnym punktem naszej wycieczki było wejście na Wieżę Widokową  ze ścieżką w koronach drzew w Słotwinach. Wysokość wieży wynosi 49,5 metra i jest to budowla o wyjątkowej drewnianej konstrukcji. Po dotarciu na szczyt czekały nas zapierające dech w piersiach widoki. Drogę powrotną można było sobie „skrócić” o 60 metrów dzięki zjeżdżalni.

   Podczas wycieczki  mieliśmy „detoks” od telefonów komórkowych i całkiem nieźle nam się to udało. O dobrą atmosferę podczas jazdy zadbał zespół muzyczny „Sigmy Antoniowskie” z niezastąpionym spikerem Erykiem 🙂

   Dla większości uczniów był to pierwszy kilkudniowy wyjazd bez rodziców, wszyscy musieli wykazać się samodzielnością,  odpowiedzialnością i samodyscypliną.

   Piękna pogoda, ciekawy program zwiedzania oraz wspaniałe miejsce noclegowe z pysznym jedzeniem sprawiły, że wycieczkę można zaliczyć do niezwykle udanych.

   Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomyślu nad Sanem za dofinansowanie naszego wyjazdu.

Zdjęcia: Janusz Wrona, Anna Laskowska