Wycieczka rowerowa do Zaklikowa.

19 czerwca 2018 r. uczniowie klasy VII szkoły podstawowej i II gimnazjum, pod opieką nauczycieli: Wiesławy Kochan  i Janusza Wrony udali się rowerami do Zaklikowa.  Celem wycieczki było zwiedzanie  interaktywnej wystawy „Eksperymentuj” przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa „Eksperymentuj!”  to interaktywna ekspozycja pozwalająca zdobywać podczas zabawy wiedzę z zakresu fizyki, biologii i matematyki. Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty w naturalny sposób pobudzają ciekawość świata. W skład wystawy wchodzą interaktywne eksponaty (15 stanowisk) oraz urządzenia i materiały, których zadaniem jest zachęcenie odwiedzających do poszerzania wiedzy o zjawiskach zachodzących w otaczającym świecie: 15 eksponatów – stanowisk:
1. Szyfry
2. Łamigłówki
3. Wirujące krzesło
4. Silny jak serce
5. Półkule magdeburskie
6. Ludzkie ciało – trójwymiarowa układanka
7. Oszukaj swój wzrok
8. Oszukaj swój słuch
9. Szybkość reakcji
10. Jak powstaje film
11. Sprawdź swoją pamięć
12. Kula plazmowa
13. Stanowisko próżniowe
14. Najszybsza zjeżdżalnia
15. Uwięziona piłka

Zajęcia te były wartościową formą uzupełnienia wiedzy, jaką zdobywają nasi uczniowie w szkole, a sami uczniowie mogli choć przez chwilę poczuć się naukowcami i odkrywcami.

Celem wycieczki było również odwiedzenie miejsc pamięci w walce Polaków o wolność, zapoznanie uczniów z faktami historycznymi, uczenie patriotyzmu i szacunku do dziedzictwa kulturowego i historycznego. Na trasie naszej wycieczki znalazł się cmentarz parafialny w Borowie, gdzie w zbiorowej mogile, złożonych zostało 806 ofiar największego mordu ludności cywilnej na terenie Polski podczas II wojny światowej. Uczniowie zapalili znicz i uczcili chwilą ciszy pamięć ofiar pacyfikacji Borowa.

Rekreacyjną częścią wycieczki był wypoczynek na placu zabaw, wypad na pyszne lody i relaks  nad zalewem.

W czasie jazdy uczniowie podziwiali piękno przyrody oraz rozwijali umiejętności bezpiecznego poruszania się po drodze.

Tekst i zdjęcia : Wiesława Kochan