Wszystkie wpisy, których autorem jest Wiesława Kochan

Eliminacje gminne do Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

     We wtorek 19 marca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej odbyły się gminne eliminacje do Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Głównym celem Turnieju jest kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród młodych uczestników ruchu drogowego.

     Konkurs przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych:

I Grupa – uczniowie klas IV – V;

II Grupa – Uczniowie klas VI-VIII.

Łącznie wystartowało 9 drużyn z pięciu szkół naszej gminy. Każdy uczestnik eliminacji musiał rozwiązać test dotyczący przepisów ruchu drogowego, skrzyżowań oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

    Naszą szkołę reprezentowały drużyny w składzie: GRUPA I – Agata Mazur, Maja Krawiec, Szymon Woźniak, Nikodem Badura oraz GRUPA II – Zuzanna Kiełbasa, Weronika Kiełbasa, Julia Kosińska.

W kategorii I GRUPA wiekowa reprezentanci naszej szkoły uzyskali II miejsce. Rywalizacja w II GRUPIE wiekowej zakończyła się sukcesem naszej drużyny. Zdobywając I miejsce drużyna zapewniła sobie udział w eliminacjach powiatowych, gdzie będą reprezentować naszą Gminę. Gratulacje dla obydwu drużyn.

Julce, Zuzi i Weronice życzymy wysokich wyników w eliminacjach powiatowych.

22 marca – Światowy Dzień Wody

     Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

Grafika_szkola-Copy

Czym jest Światowy Dzień Wody?

    Światowy Dzień Wody to międzynarodowe wydarzenie ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1993 roku. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na znaczenie czystej wody i promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Temat przewodni w 2024 roku:

     Water For Peace – Woda   Dla  Pokoju

skupia się na roli wody w budowaniu lub podważaniu pokoju. Nierówny dostęp do wody i zanieczyszczone zasoby mogą prowadzić do konfliktów między społecznościami i narodami.

     „Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie zależy od wody, która przekracza granice narodowe. Jednak tylko nieliczne kraje mają porozumienia o współpracy dla wszystkich swoich wspólnych zasobów wodnych. Wraz ze wzrostem skutków zmian klimatu i wzrostem populacji istnieje pilna potrzeba zjednoczenia się w ramach i miedzy krajami w celu ochrony i zachowania naszego najcenniejszego zasobu jakim jest WODA. Zdrowie publiczne i dobrobyt, systemy żywnościowe i energetyczne, wydajność gospodarcza i integralność środowiska – wszystkie te czynniki zależą od dobrze funkcjonującego i sprawiedliwie zarządzanego cyklu wodnego. WSZYSCY musimy zjednoczyć się wokół wody i wykorzystać ją do pokoju, tworząc fundamenty dla bardziej stabilnej i prosperującej przyszłości.
   Woda jest niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka. Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie. Bez niej trudno jest przygotować jedzenie albo zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Uprawy, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie, wymagają nawadniania. Podobnie hodowla zwierząt, która generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę. Nie inaczej jest w przemyśle, gdzie wyprodukowanie każdego produktu niesie ze sobą konieczność zużycia wody. Trudności w dostępie do wody wpływają bezpośrednio na możliwość edukacji i rozwoju człowieka, a także na rozwój ekonomiczny oraz dobrobyt całych społeczeństw i państw.
   Dostęp do wody i sanitariatów został określony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) już w 2010 roku jako prawo każdego człowieka. Uznano, że dostęp do tych zasobów jest podstawą ludzkiej godności i możliwości rozwoju zarówno jednostek, jak i społeczności.”         Źródło: Światowy Dzień Wody – 22 marca – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mogilnie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Kilka faktów o wodzie:
Na świecie jest ok. 1,26 biliona litrów wody.
Woda pokrywa 71% powierzchni ziemi.
97% wody znajduje się w oceanach.
Tylko 3% to słodka woda, a dostępne dla człowieka jest tylko 0,5%.
Co możemy zrobić?
Oszczędzać wodę na co dzień.
Edukować innych o problemach związanych z jej brakiem.
Promować zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi.

      Kolejny raz nasza szkoła obchodziła Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną (PAH). Uczniowie zapoznali się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez PAH, dzięki którym zgłębili problem w szerszej – globalnej perspektywie. Dowiedzieli się, że to nie takie oczywiste, że z kranu cieknie woda, że są obszary na świecie gdzie tej wody nie ma i trzeba włożyć wiele wysiłku, żeby ją pozyskać. Dużym zaskoczeniem dla uczniów było to, że w przemyśle, w procesach produkcyjnych na całym świecie wykorzystuje się niezliczone ilości słodkiej wody, której przez to coraz więcej ubywa i co gorsze jesteśmy za to współodpowiedzialni! Uczniowie klasy czwartej zapoznali się z pojęciem tzw.: śladu wodnego. A następnie obliczali, ile wody można zaoszczędzić podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie się czy przygotowanie posiłku. Pamiętajmy, że to, jakie produkty kupujemy na co dzień, ma wpływ na ilość zużytej wody.

Materiały udostępnione przez PAH:

 Animacja edukacyjna: Woda nie tylko w kranie

Prezentacja: Woda jako globalne wyzwanie

Prezentacja: Wodne działania pomocowe

Woda to życie, dlatego dbajmy o nią i działajmy na rzecz jej ochrony! 🌊💧

Wiesława Kochan

Bezpłatna zbiórka elektrośmieci

Drodzy uczniowie i rodzice !!!

Nasza szkoła ponownie bierze udział w ogólnopolskim projekcie ekologicznym “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Zbiórka dotyczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego). 

   Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, dorosłych na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.  W związku z tym chcemy zaprosić Państwa do udziału w akcji. Dzięki temu mogą Państwo pozbyć się niepotrzebnego sprzętu. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

Termin Akcji: 23 – 26 lutego 2024r.
Miejsce Akcji: parking szkolny PSP w Antoniowie
Odbiór zużytego sprzętu nastąpi w dniu 27.02.2023r.

Poniżej zamieszczamy link do wykazu sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegającego zbiórce – 
https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/rodzaje-elektrosmieci/

Więcej informacji o akcji przeczytamy na stronie:
http://www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl  

Ciekawostki ekologiczne zamieszczone na oficjalnej stronie akcji:
http://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/ciekawostki-ekologiczne/
oraz filmik instruktażowy „Jak prawidłowo pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego”:
https://www.youtube.com/watch?v=k7XoAPrhqu4

Zachęcamy do udziału w akcji!

Zróbmy to dla nas samych, naszej szkoły i naszej planety!

PARTNERZY AKCJI :
Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. Siedziba Spółki – Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4, Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 – 16:00

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

  6 lutego 2024 roku przypada Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W tym roku DBI obchodzony jest pod hasłem „Razem dla lepszego internetu.” (ang. „Together for a better internet”).

          Internet to ogromne narzędzie. Dzięki niemu mamy  dostęp do wiedzy, do informacji. Możemy się uczyć i komunikować, rozwijać i prowadzić biznes, robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe, docierać do wydarzeń kulturalnych, fizycznie dla nas niedostępnych. Mimo, że internet jest pełen korzyści, to również jest miejscem działania cyberprzestępców. Wszyscy jesteśmy narażeni na potencjalne szkody nieodpowiedniego korzystania z internetu, dlatego musimy dbać o to, by bezpiecznie korzystać z jego zasobów.  Rozmawianie, ostrzeganie o niebezpieczeństwach, propagowanie zasad cyberhigieny to główny cel DBI.

   Pamiętajmy, że DBI nie kończy się na jednej dobie – jest tylko wstępem do codziennych działań w trosce o nasze bezpieczeństwo online.

  W tym roku członkinie Sekcji Informatyki Szkolnej PTI: Anna Theus, Ala Podstolec, Beata Chodacka, Zyta Będkowska – przygotowały bardzo ciekawą grę CYBERGUARD, która pozwala w przystępny i ciekawy sposób sprawdzić swoją wiedzę o bezpieczeństwie w  świecie wirtualnym. 

Powodzenia!

Czym jest powietrze?- Samodzielne eksperymentowanie.

  W czerwcu b.r. w naszej szkole gościliśmy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  Naukobus CNK  przywiózł interaktywną wystawę pod nazwą „Eksperymentuj!” Przez dwa dni można było nieodpłatnie zwiedzać 15 różnych eksponatów i  samodzielnie eksperymentować.

   W ramach podziękowania za współpracę w ramach programu Nauka dla Ciebie, nasza szkoła otrzymała pomoc dydaktyczną w postaci Zestawu Edukacyjnego: „Modułowe Pracownie Przyrodnicze – Moduł POWIETRZE”.

    Jest to narzędzie, które umożliwia prowadzenie zajęć z różnych przedmiotów z wykorzystaniem metody badawczej. Zestaw jest bezpłatny, całkowity koszt pokrywa Ministerstwo Edukacji i Nauki.
   Dla uczniów, tak jak dla naukowców, świat pełen jest nieznanych zjawisk, procesów. Powinni poznawać go nie tylko z podręcznika lecz również poprzez samodzielne odkrywanie zjawisk i praw przyrody. Uczniowie klasy VII na lekcjach chemii badali powietrze, wykorzystując sprzęt z otrzymanego zestawu do samodzielnego eksperymentowania.  W ten sposób dzieci uczą się poprzez eksperymentowanie, a zajęcia sprzyjają odkrywaniu ich talentów i nabywaniu umiejętności praktycznych. 

Wiesława Kochan

sprzątanie świata 2023

„Sprzątanie świata łączy ludzi”, czyli „Sprzątanie Świata 2023″
   „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 r., w Polsce obchodzonego po raz 30. Sprzątanie Świata – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Certyfikat uczestnictwa będący oficjalnym potwierdzeniem udziału w 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Dlaczego sprzątamy świat?
   Akcja Sprzątanie Świata to wydarzenie, w którym biorą udział głównie uczniowie szkół. Ma to na celu pokazanie ludziom, że zaczynając od sprzątnięcia najbliższej okolicy, zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko.
   Bez wątpienia zbieranie odpadów ma kluczowe znaczenie dla całej naszej planety i dla całej ludzkości. Nie można dłużej godzić się na wysypywanie ogromnych ilości śmieci na lądach i oceanach. 

   Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się również do tej wspaniałej akcji. Wraz z wychowawcami, posprzątali  tereny wokół szkoły i okoliczne lasy.  Akcja Sprzątanie Świata była nie tylko okazją do uporządkowania naszego otoczenia, ale także doskonałą lekcją ekologii i odpowiedzialności za planetę. Dzieci zdobyły wiedzę na temat ochrony środowiska i nauczyły się, jakie działania mogą podjąć, aby przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Uczniowie pomagali również w budowie ekologicznej Klasy z Drewna a także utworzyli wspaniały szkolny Klimatyczny Zakątek.

   Jako społeczność szkolna jesteśmy dumni z naszych wysiłków i chcemy kontynuować nasze inicjatywy proekologiczne w przyszłości.

   Dzięki udziałowi w akcji Sprzątanie Świata nasi uczniowie zdobywają świadomość ekologiczną, która będzie towarzyszyć im przez całe życie.

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz środowiska.

Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata – Polska – Grzegorz Mikosza napisał do nas:
„Dziękujemy za udział w 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska!

Tegoroczna, jubileuszowa Akcja przebiegała pod hasłem, „Sprzątanie świata łączy ludzi” i jesteśmy dumni, że od 30 lat razem z Wami tworzymy wspaniałą społeczność osób, którym bliska jest troska o naszą planetę. Obserwując corocznie tak ogromne zaangażowanie Uczestników w całej Polsce, jesteśmy przekonani, że razem mamy moc zmieniania świat w lepszy. W imieniu Fundacji Nasza Ziemia dziękujemy Wam z całego serca za tak liczny udział w tegorocznej Akcji. Dzięki Wam z optymizmem patrzymy w przyszłość. Ciągle jest nas wielu, aby dbać o naszą planetę, która coraz bardziej wymaga naszej troski i uważności.
Nasze wspólne działania zostaną, jak co roku, podsumowane i opublikowane w raporcie Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Z zielonymi pozdrowieniami, Grzegorz Mikosza
Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata – Polska
Fundacja Nasza Ziemia
WWW | FB | Instagram” 

tekst: Wiesława Kochan;
zdjęcia: Malwina Kiełbasa, Joanna Kozłowska, Anna Laskowska, Danuta Rolek

„Klimatyczny Zakątek” w naszej szkole

  „Przyroda ziemi obejdzie się na pewno bez człowieka. Po zatracie gatunku ludzkiego istniałaby nadal. Natomiast człowiek bez przyrody istnieć nie może” – prof. Stefan Myczkowski

    W maju 2023 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do II edycji konkursu „Klimatyczny Zakątek”. Konkurs “Klimatyczny Zakątek” zorganizowały Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie EKOSKOP w ramach Kampanii szkoleniowo-edukacyjnej dla szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Konkurs miał uświadomić cywilizacyjne zagrożenia klimatu Ziemi oraz niezbędne działania adaptacyjne do zmian klimatycznych. Szczegółowym celem konkursu było uświadomienie najmłodszym pokoleniom, jakie zagrożenia niosą zmiany klimatu, a także wzbudzenie motywacji dla ochrony bioróżnorodności, idei małej retencji poprzez zbieranie wody deszczowej dla podlewania drzew, krzewów lub przydomowych łąk kwietnych oraz krzewienia inicjatyw ponownego wykorzystywania materiałów i surowców z recyklingu.

   Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Anna Huk – napisała w liście gratulacyjnym do Dyrektora i Uczniów naszej szkoły – „…Każdego dnia jesteśmy świadkami postępujących problemów ekologicznych na Ziemi. Podejmowane działania proekologiczne, jak nasz konkurs, pomagają w podnoszeniu świadomości na temat ochrony środowiska i zmian klimatu. Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę, jak bardzo ważna jest ochrona środowiska i klimatu.  Aby w naszym codziennym życiu dawać przykłady, zwłaszcza tym najmłodszym, którzy od wczesnych lat swojego życia kształtują swoje nawyki…” 

   „Klimatyczna Drużyna”, czyli Szkolna Grupa Klimatyczna to głównie uczniowie klasy szóstej i siódmej, pomagali również uczniowie klasy piątej i ósmej. Opiekunkami grupy zostały pani Wiesława Kochan i  pani Joanna Dudzińska. Działania wykonywane były w czasie lekcji techniki, wychowania fizycznego i godzin wychowawczych, przerw międzylekcyjnych a przede wszystkim popołudniami oraz w dni wolne od nauki w szkole a także  w domach.

   W realizację działań zaangażowana była nie tylko nasza grupa projektowa, ale również nauczyciele i rodzice. Na terenie szkoły został wydzielony teren, a następnie dostosowany do sadzenia roślin: skopano i spulchniono ziemię. Następnie członkowie szkolnej grupy klimatycznej zasadzili sadzonki roślin i krzewów,  które stworzyły przyjazny mikroklimat dla owadów. Wybrano takie rośliny, które będą przyciągać owady swoim wyglądem i zapachem. W dalszej kolejności, na zajęciach uczniowie wykonali hotele dla owadów oraz zaprojektowali i wykonali ogrodzenie. Zamontowano również zbiornik „łapacz” na wodę deszczową.
   Szczególne podziękowania chcemy przekazać panu Januszowi Wronie za ogromną pomoc w realizacji naszego projektu,  panu Grzegorzowi Dudzińskiemu, pani Małgorzacie Kozłowskiej oraz pani Annie Laskowskiej.  Największym wsparciem byli rodzice uczniów klasy VI. Rodzice przekazali piękne kwiaty, krzewy, trawy a także materiały do budowania hotelików dla owadów. Panu Grzegorzowi Tys dziękujemy za przekazanie zbiornika na deszczówkę.

    Największym osiągnięciem było zaangażowanie uczniów obecnej klasy szóstej. To ich dzieło!

  Jesteśmy przekonani, że w wyniku przeprowadzonych działań wzrosła świadomość ekologiczna dzieci, młodzieży i dorosłych.

    Zaangażowanie uczniów naszej szkoły zostały docenione przez  komisję konkursową. Uczniowie  naszej szkoły otrzymali Dyplom za wyróżniający się udział w konkursie.

   Mamy nadzieję, że uczniowie będą dbać o to, żeby „Klimatyczny Zakątek” rozrastał się z roku na rok. Stworzyliśmy „Klimatyczny zakątek” aby chronić bioróżnorodność i podkreślić, że od małych działań, pozornie niezauważalnych zaczyna się wielka akcja ochrony Ziemi, człowieka i klimatu. Pamiętajmy, że gdy  każdy z nas będzie chronił przyrodę wokół siebie, stwarzał świat przyjazny jego mieszkańcom, starał się wykorzystywać materiały z recyklingu – wówczas nasze „Klimatyczne zakątki” stworzą „Klimatyczny świat”.

   Sprawozdanie Klimatyczny Zakątek – film

Wiesława Kochan

 

 

 

NAUKOBUS Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaparkował w Antoniowie

14 czerwca do naszej szkoły zawitał  Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wraz z sympatycznymi edukatorami: Anią, Kubą i Kacprem. Przywiózł mobilną, interaktywną ekspozycję pod nazwą „Eksperymentuj!”. Przez dwa dni można było nieodpłatnie zwiedzać 15 różnych eksponatów i  samodzielnie eksperymentować. W niesamowitych zajęciach udział wzięło blisko 250 osób!

   W dniach od 14 do 16 czerwca 2023r. gościliśmy u siebie Naukobus z Centrum Nauki Kopernik. Eksponaty zostały rozlokowane w sali gimnastycznej. Pan dyrektor Tadeusz Stopyra, pan Janusz Wrona, pan Grzegorz Dudziński, pan Mariusz Kosiński, pan Radosław Dyl, pan Tomasz Chyła i pan Maciej Stopyra pomagali w rozpakowywaniu i ustawianiu eksponatów. Od rana następnego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zwiedzać i samodzielnie eksperymentować. Wystawa została przez nich odebrana z wielkim zainteresowaniem, bo mogli dotknąć każdego eksponatu oraz przeprowadzić samodzielnie doświadczenie. Starsi uczniowie czytali z uwagą instrukcje, młodsi korzystali z pomocy edukatorów i nauczycieli. Edukatorzy pomagali zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżali  prezentowane zjawiska naukowe. Największe zainteresowanie u najmłodszych wzbudzały: „Człowiek- układanka” – wielką frajdę sprawiało im uzupełnianie ludzkiego ciała o brakujące elementy oraz „Kula plazmowa”, ponieważ niewielkie wyładowania elektrostatyczne wywoływały u nich ciekawość i radość. U starszych uczniów a także dorosłych wielką popularnością cieszyły się: „Łamigłówki” i „Wirujące krzesło”- należało przy nich popisać się niezwykłym intelektem (logicznym i matematycznym), a wirujące krzesło wywoływało u nich zaskoczenie z powodu niespodziewanych zmian kierunku ruchu.

   Podczas wystawy uczniowie poznali wiele zjawisk i praw fizycznych, były to m.in.: zasady zachowania energii i pędu; twierdzenie Pitagorasa; elementy anatomii człowieka; zagadnienia z elektrostatyki; wpływ przyśpieszania ziemskiego na ruch ciał; prędkość rozchodzenia się światła i dźwięku oraz powstawanie ruchomego obrazu. Dzięki wizycie Naukobusa młodzież mogła między innymi poznać, jak działa kula plazmowa i na jakiej zasadzie powstaje film, sprawdzić szybkość reakcji i swoją pamięć krótkotrwałą. Uczniowie mogli dowiedzieć się również, dlaczego człowiek posługuję się szyframi, dlaczego kule na zjeżdżalni poruszają się z różną szybkością, który walec i dlaczego jako pierwszy stacza się z pochylni, dlaczego zasada zachowania momentu pędu jest zasadą przyrody, która obowiązuje zawsze i wszędzie, a także, gdzie w organizmie człowieka znajdują się poszczególne narządy.

  Zaprosiliśmy do wzięcia udziału w tej edukacyjnej akcji wszystkich zainteresowanych nauką i eksperymentowaniem. Odwiedzili nas  uczniowie Zespołu Szkół w Radomyślu nad Sanem, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Chwałowicach, pan wójt Jan Pyrkosz oraz pani Joanna Dudzińska z Urzędu Gminy Radomyśl nad Sanem, a także członkowie Dziennego Domu Senior + w Pniowie oraz wszyscy zainteresowani nauką.  To inicjatywa jakiej do tej pory nie było. Cieszymy się bardzo, że udało się zrealizować takie właśnie wydarzenie, które promuje naukę, pokazuje różne możliwości rozwoju oraz udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. 

   Dla uczniów i nauczycieli i wszystkich, którzy odwiedzili wystawę został przygotowany także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

   Przyjazd Naukobusa był realizowany w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Program Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za możliwość zorganizowania wystawy w naszej szkole.

koordynator – Wiesława Kochan

Jesteśmy w MegaMisji

 

   Miło nam poinformować, że nasza szkoła znalazła się wśród 140 zwycięskich szkół, które zakwalifikowały się do projektu edukacyjnego MegaMisja.  MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Podczas zajęć uczniowie przy pomocy nauczycieli będą rozwijać kompetencje medialne, cyfrowe i informacyjne. Najmłodsi uczniowie z klas 2 i 3 będą uczestniczyć  w cyklu zajęć, które mają formę fabularnej bajki. Przez zabawę będą uczyć się:

  • jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii;
  • jak weryfikować źródła informacji;
  • jak chronić swoją prywatność;
  • jak przestrzegać praw autorskich;
  • jak tworzyć i prezentować własne dzieła.

   

   Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji, zdobywają punkty i nagrody pomocne w realizacji zajęć, w tym: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, i inne atrakcyjne rzeczy, które wzbogacą wyposażenie placówki.

Zgłaszamy się do MegaMisji

Projekt MegaMisja będzie realizowany w naszej szkole w nowym roku szkolnym 2023/24.

Więcej o programie na stronie https://megamisja.pl/

Wiesława Kochan

Pierwsza pomoc – czyli co zrobić, gdy coś się stanie?

„Każda osoba, która „…zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego”.

(Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym)

2 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennych zajęciach. Uczniowie klasy ósmej przygotowali pokaz na temat: „Zasady udzielania pierwszej pomocy”. W pokazie przygotowanym głównie dla uczniów klasy czwartej, uczestniczyli wszyscy. Ósmoklasiści pokazali, jak należy zachować się w nagłych, nieprzewidywalnych sytuacjach. Zaprezentowali, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Wyjaśnili i pokazali jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Pokazali również, jak powinna być wyposażona apteczka pierwszej pomocy.

Choć ćwiczenia nie są w stanie ukazać realizmu przywoływanych sytuacji, dają jednak szansę na takie opanowanie sposobów postępowania, które w znacznym stopniu pomoże pokonać stres i strach, a tym samym ofiarować drugiemu człowiekowi najcenniejszy dar – szansę na życie i zdrowie.

Tekst: Wiesława Kochan  Zdjęcia: Janusz Wrona, Wiesława Kochan