I TY możesz uratować komuś życie – pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej

„Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety potrafił udzielać pierwszej pomocy, rocznie ocaliłoby to milion ludzi ”.

Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. W nagłych wypadkach liczy się każda sekunda. Każda kolejna minuta nieudzielenia pierwszej pomocy osobie rannej lub nieprzytomnej zmniejsza jej szanse na przeżycie. Oczekiwanie na przybycie wyszkolonej jednostki ratowniczej może trwać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a zatrzymania akcji serca wiąże się z brakiem dopływu tlenu do mózgu co sprawia, że już po ok. 4 minutach tkanki mózgu zaczynają obumierać i dochodzi do nieodwracalnych zmian w jego funkcjonowaniu.
– informuje serwis promedic-edu.pl

25 marca w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne w zakresie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prelekcja oraz pokazy prowadzone były w dwóch grupach: klasy IV-VI i klasy VII – VIII.

Zajęcia poprowadził Pan Karol Pater, ratownik medyczny jednocześnie naczelnik OSP w Radomyślu nad Sanem i funkcjonariusz PSP. Program zajęć obejmował prelekcję połączoną z obejrzeniem instrukcji ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Uczniowie poznali procedury zachowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy połączone z pokazem w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie pod nadzorem pana Karola uczniowie wykonywali praktyczne ćwiczenia na fantomie. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy: sprawnego wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, pozycji bocznej oraz resuscytacji a także obsługę defibrylatora AED.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy. Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom uczniowie nabyli niezbędną wiedzę i umiejętności, konieczne w przypadku udzielania pierwszej pomocy. Warto pamiętać, że udzielanie pierwszej pomocy, to spektakularna walka z czasem. Dzięki wiedzy przekazywanej uczniom, będą mogli, w przyszłości, uratować komuś życie, bądź uchronić przed kalectwem.

Dziękujemy Panu Karolowi za bardzo dobrze przygotowane zajęcia, które pokazały uczniom, jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna.

Wiesława Kochan