22 marca – Światowy Dzień Wody

Co roku 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

Grafika_szkola-Copy

Czym jest Światowy Dzień Wody?

Światowy Dzień Wody to międzynarodowe wydarzenie ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1993 roku. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na znaczenie czystej wody i promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Temat przewodni w 2024 roku:

Water For Peace – Woda   Dla  Pokoju

skupia się na roli wody w budowaniu lub podważaniu pokoju. Nierówny dostęp do wody i zanieczyszczone zasoby mogą prowadzić do konfliktów między społecznościami i narodami.

„Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie zależy od wody, która przekracza granice narodowe. Jednak tylko nieliczne kraje mają porozumienia o współpracy dla wszystkich swoich wspólnych zasobów wodnych. Wraz ze wzrostem skutków zmian klimatu i wzrostem populacji istnieje pilna potrzeba zjednoczenia się w ramach i miedzy krajami w celu ochrony i zachowania naszego najcenniejszego zasobu jakim jest WODA. Zdrowie publiczne i dobrobyt, systemy żywnościowe i energetyczne, wydajność gospodarcza i integralność środowiska – wszystkie te czynniki zależą od dobrze funkcjonującego i sprawiedliwie zarządzanego cyklu wodnego. WSZYSCY musimy zjednoczyć się wokół wody i wykorzystać ją do pokoju, tworząc fundamenty dla bardziej stabilnej i prosperującej przyszłości.
   Woda jest niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka. Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie. Bez niej trudno jest przygotować jedzenie albo zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Uprawy, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie, wymagają nawadniania. Podobnie hodowla zwierząt, która generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę. Nie inaczej jest w przemyśle, gdzie wyprodukowanie każdego produktu niesie ze sobą konieczność zużycia wody. Trudności w dostępie do wody wpływają bezpośrednio na możliwość edukacji i rozwoju człowieka, a także na rozwój ekonomiczny oraz dobrobyt całych społeczeństw i państw.
   Dostęp do wody i sanitariatów został określony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) już w 2010 roku jako prawo każdego człowieka. Uznano, że dostęp do tych zasobów jest podstawą ludzkiej godności i możliwości rozwoju zarówno jednostek, jak i społeczności.”         Źródło: Światowy Dzień Wody – 22 marca – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mogilnie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Kilka faktów o wodzie:
Na świecie jest ok. 1,26 biliona litrów wody.
Woda pokrywa 71% powierzchni ziemi.
97% wody znajduje się w oceanach.
Tylko 3% to słodka woda, a dostępne dla człowieka jest tylko 0,5%.
Co możemy zrobić?
Oszczędzać wodę na co dzień.
Edukować innych o problemach związanych z jej brakiem.
Promować zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi.

Kolejny raz nasza szkoła obchodziła Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną (PAH). Uczniowie zapoznali się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez PAH, dzięki którym zgłębili problem w szerszej – globalnej perspektywie. Dowiedzieli się, że to nie takie oczywiste, że z kranu cieknie woda, że są obszary na świecie gdzie tej wody nie ma i trzeba włożyć wiele wysiłku, żeby ją pozyskać. Dużym zaskoczeniem dla uczniów było to, że w przemyśle, w procesach produkcyjnych na całym świecie wykorzystuje się niezliczone ilości słodkiej wody, której przez to coraz więcej ubywa i co gorsze jesteśmy za to współodpowiedzialni! Uczniowie klasy czwartej zapoznali się z pojęciem tzw.: śladu wodnego. A następnie obliczali, ile wody można zaoszczędzić podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak mycie się czy przygotowanie posiłku. Pamiętajmy, że to, jakie produkty kupujemy na co dzień, ma wpływ na ilość zużytej wody.

Materiały udostępnione przez PAH:

Animacja edukacyjna: Woda nie tylko w kranie

Prezentacja: Woda jako globalne wyzwanie

Prezentacja: Wodne działania pomocowe

Woda to życie, dlatego dbajmy o nią i działajmy na rzecz jej ochrony! 🌊💧

Wiesława Kochan