„Nauczyciel ociera się o wieczność.
Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ.”
Henry Adams

11 października 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Antoniowie odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Ponieważ w tym dniu przypada 50 rocznica śmierci naszego patrona (11 października 1969 r. w Arundel, Kanada), Akademia rozpoczęła się na placu szkolnym przy pomniku generała. Poczet flagowy podniósł flagę narodową a wszyscy zebrani odśpiewali hymn. Następnie delegacja społeczności szkolnej złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem generała. W skład delegacji weszli: Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem Pan Jan Pyrkosz, Dyrektor Szkoły Pan Tadeusz Stopyra, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Justyna Giec oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Laskowska.

Dalsza część uroczystości była kontynuowana w szkolnej sali sportowej przy asyście Pocztu Sztandarowego. Dyrektor powitał zaproszonych gości: wójta gminy – p. Jana Pyrkosza, inspektora do spraw oświaty – p. Joannę Dudzińską, emerytów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów. W części oficjalnej dyrektor szkoły – p. Tadeusz Stopyra, złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczył Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Życzenia wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy złożył także pracownikom szkoły wójt gminy p. Jan Pyrkosz zaś dyrektorowi wręczył – Nagrodę Wójta za wkład pracy na rzecz szkoły.

W kolejnej części akademii, po odprowadzeniu Sztandaru, uczniowie klasy siódmej, pod kierunkiem wychowawcy, przedstawili część artystyczną złożoną z dwóch części. Część pierwsza obejmowała rys historyczny powstania Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 roku.

W części drugiej, uczniowie przedstawili skecz pt. „Duża przerwa”, w którym w wesołej formie opisali zachowania nauczycieli odpoczywających w czasie śródlekcyjnej przerwy. Scenariusz opracował Janusz Wrona w części oparty na Scenariuszu pod tym samym tytułem przygotowanym przez Justynę Krzosek i Annę Górka.

„W dzień powszedni w czasie przerwy
słowne toczą się manewry
przy herbatce pełnej szklanki
belfry stają w słowne szranki
narzekania, plotki, złości.

Więc usiądźcie, bo dla gości
przedstawienie dzisiaj gramy.
Już gotowe. Zaczynamy”

Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły życzenia.

„Pan konserwator dzieciaki lubi
Codziennie jakieś narzędzia gubi
A przy tym wierszem do dzieci gada
Z czego się śmieje cała gromada.”

„Panie sprzątaczki miłe niezwykle
dbają o cały szkolny budynek
z brudem i kurzem walczą zaciekle,
nierówny tocząc z nim pojedynek.”

„Smaczne potrawy i rarytasy
to zasługa kuchni wielkiej klasy,
tu wspaniale kucharki gotują
i niech im wszyscy za to dziękują.”

„Pani księgowa w pracy ciągle boleje,
siedzi przy biurku i skrzętnie kasę liczy
aby nie zabrakło w szkole do tablicy,
ale z pustego i Salomon nie naleje.”

„Drogi Nauczycielu, któryś całe życie
swoje poświęcił dla dobra młodzieży,
któż Ci te trudy zapłaci sowicie,
godne poświęceń zasługi odmierzy?

Więc w dzień Twego Święta,
przyjmij skromne dary i zapewnienia,
że Twojej ofiary nigdy z pamięci
nam czas nie wymaże!

Więc dziś Ci życzymy spełnienia marzeń,
dla wszystkich nauczycieli najlepsze,
najserdeczniejsze, najcieplejsze życzenia zdrowia,
wyrozumiałości oraz cierpliwości.”

„Tyle nam dali, Nauczyciele,
tyle nam wiedzy tajemnej odkryli,
jak podziękować za wszystkie chwile
gdy ciężko było i oni byli.

Mogę dać medal lub pieśń przyszykuję
ale Ty wolisz zwykłe: Dziękuję!”

Do życzeń przyłączyli się również uczniowie klasy piątej śpiewając piosenkę pt. „Zaśpiewać dziś chcemy Wam życzenia”.

W ogólnoszkolnym plebiscycie na najsympatyczniejszą nauczycielkę szkoły zwyciężyła p. Agnieszka Czuj zaś najsympatyczniejszym nauczycielem został ks. Marek Mazur. Zwycięzcy otrzymali dyplomy od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Na zakończenie zaproszonym gościom wręczono symbolicznie kwiaty. Jak co roku, wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie przybyłych na uroczystość gości. Dla zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły Rada Rodziców przekazała tort zaś nasze kucharki przygotowały smaczny obiad.

Tekst: Janusz Wrona
Zdjęcia: Małgorzata Pater-Łosek