Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym. 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.

Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi. W tym roku obchodzimy to święto pod hasłem „PRZYWRÓĆMY NASZĄ ZIEMIĘ”. Jest to najważniejsze święto ekologiczne obchodzone w 192 państwach świata, które przypomina o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Szkoły, instytucje organizują akcje, zabawy i różne konkursy. Służą one kształtowaniu ekologicznych postaw i uświadamianiu o problemach takich jak globalne ocieplenie, nadmierna ilość odpadów czy smog. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień będzie wyglądać inaczej. Nauka odbywa się zdalnie, więc wiele ważnych przedsięwzięć również przybiera inną formę. Mimo to, chcemy pokazać, że na przekór sytuacji pamiętamy o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

Zapraszam do obejrzenia interaktywnej prezentacji przygotowanej specjalnie na ten dzień https://view.genial.ly/607ed98c81ec650d3bbffead/presentation-dzien-ziemi

Organizacja WWF na co dzień zajmuje się ochroną przyrody. Działacze starają się ratować najcenniejsze przyrodniczo miejsca w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Przyświeca tej organizacji założenie, że myśląc globalnie, należy działać lokalnie. WWF Polska koncentruje się na naszym krajowym bogactwie przyrodniczym. Polskie środowisko naturalne należy do najbardziej unikatowych w skali Europy. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji WWF Dzień Ziemi.
Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”.
Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.
Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:
R – odmawiaj (refuse),
R – ograniczaj (reduce),
R – wykorzystaj ponownie (reuse),
R – recyklinguj (recycle),
R – kompostuj (rot).

Dzień Ziemi to także dzień kontaktu z naturą, jest to najlepszy czas, aby docenić obecność lasu, słońca, wody w naszym życiu. W czasie pandemii trudno cieszyć się w pełni takim świętem, ale dla lepszego samopoczucia i zdrowia warto wybrać się na spacer do lasu choćby w maseczce. Doceńmy też rośliny domowe, których obecność mamy na wyciągnięcie ręki. Warto poświęcić im więcej uwagi i zadbać o nie z większą czułością. Koronawirus nie przeszkadza w byciu eko, segregowaniu odpadów i ograniczaniu ich ilości. Zastanówmy się, czy jesteśmy przyjaciółmi Ziemi, która jest naszym domem i bezcennym dobrem. Dzień Ziemi to najważniejsze święto ekologiczne. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego dnia – pójdźcie na spotkanie z Przyrodą – do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Poświęćcie chwilę na zastanowienie się, jak jest ona dla nas ważna, fascynująca i piękna. 

W tym dniu możemy zadbać o czystość wokół nas, zastanowić się nad zanieczyszczaniami, które sami generujemy i co możemy zrobić, aby było ich mniej.
Jak być Eko? Obejrzyj webinarium:

Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie?
Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.
W ramach obchodów tego święta proponujemy w tym roku: Akcję „Wiosenne porządki”
Istnieje wiele sposobów samodzielnego sprzątania np.: z rodziną, z przyjaciółmi, …
1 sposób – Porządkowanie w domu
Sprawdź, jakie odpady powstają, usuń przedmioty jednorazowego użytku i inne przedmioty, które często wyrzucasz.
2 sposób – Pozbierajmy śmieci.  Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren, gdzie zebrało się dużo śmieci.
Liczy się każdy śmieć usunięty ze środowiska.  Zbierz zespół, który zrobi porządki, np. na podwórku, w lesie – pozbieraj śmieci, posegreguj je i wrzuć do odpowiednich pojemników. 

Inne działania:
-Zasadź drzewko (może być krzew). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej zasadzić drzewo blisko miejsca, w którym mieszkasz.
-Spędź aktywnie „majówkę” – nie siedź w domu, pokaż jak aktywnie spędzasz czas wolny, zaproponuj działania prozdrowotne.
-Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną.
Przyślij zdjęcia lub filmik ze swoich działań do 11.05.2021r. (na Teams do Pani W. Kochan lub Pani A. Laskowskiej). Najciekawsze propozycje oraz działania dla Ziemi zostaną umieszczone na stronie szkoły.
Jak dbać o środowisko?  Obejrzyj film:
Dla klas: 0-3

Dla klas: 4-8

Osobom zainteresowanym tematyką proekologiczną, polecamy także cykl spotkań online przygotowanych pod okiem specjalistów przez Ministerstwo Klimatu. 

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu

Tak świętowaliśmy Dzień Ziemi.

Wiesława Kochan