Leśne lekcje

Las to oaza spokoju i ciszy w świecie hałasu i zgiełku, dom tysięcy gatunków roślin i zwierząt, płuca miast i wsi….

Lista korzyści płynących a lasu jest bardzo długa. Nasza szkoła znajduje się na obrzeżach dużego kompleksu leśnego i na co dzień możemy korzystać z jego dobrodziejstw.  Dodatkowo nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu „Klasa z Drewna” zorganizowanego przez Lasy Państwowe. Przy okazji realizacji projektu uczniowie jeszcze bardziej „zbliżyli  się” do lasu.

Dzieci z oddziału przedszkolnego podczas zajęć przyrodniczych poznały warstwy lasu. Na podstawie  wiadomości zdobytych w szkole oraz w plenerze poznały warstwową budowę lasu, jego mieszkańców, utrwaliły nazwy drzew iglastych i liściastych a także informację na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Aby przedłużyć kontakt z przyrodą i zachować wspomnienie przyjemnych chwil spędzonych w lesie młodzi  artyści wspólnie pracując wykonali makietę jesiennego lasu.

Uczniowie klasy IV i V dokładniej przyjrzeli się  drzewom rosnącym w pobliżu szkoły. Ich zadaniem było rozpoznanie pospolitych gatunków drzew liściastych i iglastych. Podczas lekcji uczniowie mogli z bliska zobaczyć czym różni się np. jodła od świerka  i jak wyglądają liście  buka, jesiona czy grabu . Efektem leśnych zajęć były rozwiązane karty pracy i własnoręcznie zrobione zielniki.

O estetykę otoczenia naszej konkursowej  altany zadbali uczniowie klasy VII sadząc wokół niej bez lilak. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i zapewne sadzonki przyjmą się, a  wiosną będzie można prowadzić lekcje w „zielonej klasie”.

Mamy nadzieję, że zajęcia i wiadomości długo zostaną w pamięci, a uczniowie chętnie i umiejętnie będą korzystać z tego co daje nam las.

Tekst: Malwina Kiełbasa i Anna Laskowska
Zdjęcia: Malwina Kiełbasa, Danuta Rolek, Anna Laskowska