„Na stos rzuciliśmy swój życia los”

Przez dziesięć dni, od 16 do 25 maja 1915 roku, bataliony I Brygady Legionów Polskich walczyły pod Konarami.

Józef Piłsudski, dowódca brygady, w rozkazie wydanym po zakończeniu walk zauważył: „W najcięższych warunkach żołnierz polski, jeżeli nie może wygrać w boju, to honoru swego bronić potrafi”.

W 103 rocznicę bitwy postanowiliśmy uczcić pamięć żołnierzy, którzy w szeregach legionów walczyli mając nadzieję na wolną Polskę. Szefem I Brygady był w tym czasie patron naszej szkoły gen. Kazimierz Sosnkowski.

Planowaliśmy pokonać trasę ok. 65km na rowerach, jednak ciągłe opady deszczu nie pozwoliły nam zrealizować w pełni zamierzeń. Po pokonaniu 10km musieliśmy zawrócić. Podjęliśmy decyzję, by zamienić rowery na samochody i zamiast 2-dniowego rajdu rowerowego odbyła się jednodniowa wycieczka samochodowa.

W pierwszej kolejności pojechaliśmy do miejscowości Górki Pęchowskie, gdzie spoczywają legioniści I brygady walczący w Bitwie pod Konarami. Tu zapaliliśmy znicze, na których powiesiliśmy zawieszki z tekstem „Pamiętamy o tych, dzięki którym Polska jest wolnym krajem.” Po drodze widzieliśmy w jak trudnym terenie przyszło walczyć wojskom. Zobaczyliśmy również kilka znaków kierujących do kolejnych miejsc pochówku żołnierzy.

Następnie dojechaliśmy do miejscowości Konary. W czasie bitwy stacjonował tam sztab. Obecnie znajduje się tu obelisk upamiętniający bitwę. Tu również zapaliliśmy znicz.

Na zakończenie odwiedziliśmy ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe, gdzie Pani przewodnik przekazała nam wiele ciekawych informacji dotyczących historii budowli i rodu Ossolińskich.

Pragniemy pogratulować uczestnikom rajdu hartu ducha. Sądzimy, że pokonanie rowerem w tak trudnych warunkach 20km, wymaga większego wysiłku niż jazda 70 km w pięknej pogodzie.

Dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie naszej inicjatywy. Dzięki temu mogliśmy zakupić dla uczestników rajdu koszulki z motywem patriotycznym.

Małgorzata Stopyra
Zdjęcia: Małgorzata i Tadeusz Stopyra