W krainie Mikołaja

 „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię.”

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

W 550 rocznicę jego śmierci, senat RP ogłosił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika, a nasza szkoła postanowiła przybliżyć uczniom postać i dokonania tego wybitnego uczonego.

01 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, przeprowadziliśmy grę terenową ściśle związaną z niektórymi obszarami działalności tego słynnego astronoma. Podczas gry uczniowie mieli szansę zaprezentować ruch planet w układzie słonecznym, zmierzyć się z grawitacją, poczuć się jak student medycyny, wykonać zadanie z ekonomii i fizyki.  Uczniowie mogli zaprojektować wesołe toruńskie pierniczki,  zmierzyć się z nartami wieloosobowymi, układali kosmiczne puzzle, a podczas spotkania z Leonardo składali kolorowe motyle z origami. W związku z tym, że prace Mikołaja Kopernika objęte były tajemnicą, w naszej grze ostatnie zadanie polegało na odkryciu, jaką tajemnicę zawiera escape room.

Rywalizacji towarzyszyło wiele emocji, jednak mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili, a umiejętności i wiedza zdobyta podczas zabawy, pozostaną w pamięci na długo.

Z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkim i dużym i małym, aby w każdym z nas pozostała cząstka otwartego na świat dziecka.

Małgorzata Stopyra

Zdjęcia udostępnili nauczyciele z poszczególnych punktów