Wycieczka w Bieszczady

W dniach 15-17 maja 2019 r.  roku pełni sił i żądni wrażeń uczniowie  z klas: VII, VIII i III gim. wraz  z opiekunkami ( panią Danutą Rolek           i panią Wiesławą Kochan oraz panią pilotką) wybrali się na wycieczkę szkolną w Bieszczady. W pierwszym dniu  zwiedziliśmy  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza      w Bóbrce. Była to pierwsza na świecie kopalnia, otwarta w 1854r,        w której wydobywano ropę naftową. W trakcie dwugodzinnego zwiedzania zobaczyliśmy Muzeum Ignacego Łukasiewicza, kolekcję lamp naftowych, ekspozycję geologiczną a także mogliśmy spotkać się „osobiście”, w aptece z samym wynalazcą lampy naftowej. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje ropa naftowa i gaz ziemny oraz, jak wydobywano je dawniej i dziś. Następnie  w Uhercach Mineralnych wybraliśmy się na 11 km przejażdżkę drezynami rowerowymi, która dostarczyła nam wielu emocji. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki oraz przejeżdżaliśmy przez najkrótszy tunel w Polsce. Ostatnią, niezaplanowaną atrakcją w tym dniu było zwiedzanie  Ogrodu Biblijnego, prowadzonego przez Ośrodek Caritas, w Myczkowcach. Został on oddany do użytku w 2010r. w 90 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do Soliny. Następnego dnia, pomimo niepewnej pogody, wyruszyliśmy w góry na Połoninę Wetlińską. W Schronisku „Chatka Puchatka” odpoczęliśmy trochę, niestety, z powodu trudnych warunków pogodowych nie mogliśmy podziwiać pięknych widoków i  musieliśmy skrócić naszą trasę. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Cisnej, gdzie można było kupić pamiątki. Przez cała drogę z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy interesujących opowieści naszej przewodniczki. Poznaliśmy wiele historii i legend bieszczadzkich. W ostatnim dniu wybraliśmy się na godzinny rejs statkiem po Zalewie Solińskim. Następnie zwiedziliśmy wnętrze największej zapory w Polsce.              To największa budowla hydrotechniczna w Polsce o długości 664 m. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Przy jej budowie, trwającej 8 lat, pracowało ponad 2000 ludzi. W 2015r. na zaporze w Solinie powstał największy ekologiczny mural w Europie, wykonany za pomocą myjki ciśnieniowej. Żegnając Bieszczady, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Lesku na pyszne lody, a w Sanoku na obiad. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu a „zielone wzgórza nad Soliną…”  (jak śpiewał Wojciech Gąssowski) na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

Tekst i zdjęcia: Danuta Rolek, Wiesława Kochan